В неотдавнашно интервю Лин Олдън, популярен макроексперт, изрази опасенията си относно дигиталните валути на централните банки (CBDCs).
Въпреки все по-широкото възприемане на централизирани дигитални валути, тя твърди, че „като цяло не е положително настроена” към CBDC, позовавайки се на потенциала им да предоставят на властите „изключителен контрол” върху крайните потребители.
Олдън изтъкна, че CBDC ще централизират използването на публичната счетоводна книга, предоставяйки на правителствата по-голямо наблюдение и контрол върху финансовите транзакции.
Например, правителствата биха могли по-лесно да замразяват средства, да променят лихвените проценти в зависимост от възрастта или друга дейност и дори да свързват социална кредитна оценка с парите на хората, което потенциално би довело до засилен контрол над обществото.
Въпреки че Олдън разбира защо правителствата се интересуват от CBDC, тя смята, че изграждането на алтернативи с отворен код като Биткойн е по-добрия вариант.
Според макроексперта Биткойн и други децентрализирани криптовалути са в противовес на CBDC, тъй като предоставят средство за държане на активи, които не могат да бъдат конфискувани от правителствата и не подлежат на граници.
Според нея бъдещето на парите ще бъде избор между централизирани и децентрализирани форми.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Бичи показатели и нов модел на ценообразуване
Тъй като обществото се отдалечава от традиционното банкиране, разпределените системи ще стават все по-разпространени. Олдън смята, че засилващата се тенденция към по-голямо финансово наблюдение и контрол превръща CBDC в краен сценарий, поради което тя като цяло не е положително настроена към тях.
В заключение, възгледите на Лин Олдън сочат, че CBDC имат своите недостатъци и макар че могат да осигурят на правителствата по-голям контрол, те също така имат потенциала да ограничат индивидуалната свобода. Тя вярва, че изграждането на алтернативи с отворен код като Биткойн е по-добър подход, който овластява индивидите и дава възможност за повече финансова свобода.
Гигантите в добива на Биткойн продължиха да просперират и в началото на 2025 г., като общо генерираха близо $800 милиона в новоизкопани BTC.
Майкъл Сейлър, открит защитник на Биткойн и основател на Strategy, отново се обърна към социалните медии, за да защити водещата криптовалута.
World Liberty Financial (WLFI), децентрализирана финансова платформа, която се позиционира като отговор на нарастващото недоверие към традиционните системи, скоро може да намери потвърждение в променящия се пейзаж на международната търговия.
Известен крипто анализатор прогнозира спад в цената на Биткойн в близко бъдеще.