В последния епизод на подкаста „Unchained“, водещият, Лора Шин, интервюира Алекс Гладщайн, главен стратезист на Фондация „Права на човека“.
Гладщайн ни изпрати 20 години напред в бъдещето, пренасяйки ни в свят на чипови импланти, масово наблюдение и идентификационни номера, свързани с дигитални валутни сметки за непрекъснато проследяване на всяка възможна транзакция.
След като изтласка обществото далеч отвъд ефективните системи, чудесата на изкуствения интелект и спестяващия пари технологичен напредък, новата дистопия превръща големите данни (Big Data) в оръжия за контрол на хората. Тя може да накаже отшелници, манипулатори, мързеливците и хората, които се противопоставят на конвенционалните принципи на обществото (анти-естаблишмънт). Да не участваш в системата не е лесно.
Гладщайн каза,
„Когато парите изчезнат ще бъде изключително трудно да си купите предплатен телефон или SIM карта.“
От другата страна се намира Биткойн (BTC) и технологичната утопия на анонимните и псевдонимните. Докато двете крайности изглеждат еднакво малко вероятно да се материализират, според Гладщайн, настоящите усилия в криптосферата са основополагащи за осъщестяването на плана.
„Колко се приближаваме до по-положително и отворено финансово бъдеще се разбира от това, което правим сега с Биткойн екосистемата през 2020 г. и в бъдеще.“
За да може да се акцентира върху Биткойн, Гладщайн твърди, че лидерите в индустрията трябва да въведат глобално образование и да подобрят използваемостта, като същевременно се съсредоточават върху решенията за поверителност и начините за мащабиране на мрежата за мейнстрийма.
Той добавя, че друг основен приоритет е интегрирането на Биткойн в платформа като Twitter, така че потребителите да могат да защитят своята идентичност и да разкриват „минимално информация“ за себе си.
„Ще трябва да използваме дигитални активи, за които не е необходимо спазването на изискванията за KYC (Опознай своя клиент) или AML (Борба с изпирането на пари).“
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.