Шорт скуиз наблюдаваме, когато при рязко покачване на цената на актив, възходящото движение продължи, което е следствие на затварянето на позиции от страна на продалите на късо.
Това може да стане напълно съзнателно или пък чрез верижно задействане на ‘stop-loss’ поръчки.
Къса позиция е когато трейдърите продават нещо, което не притежават. За да направите това, продавачът трябва да заеме Биткойн от дадена борса. По време на къси продажби, активите незабавно биват предоставени от техния доставчик на шорт продавача и веднага след това те се продават от него. Продавачът на къси позиции се задължава да върне тези токени на първоначалния собственик, като ги изкупи обратно. След като продавачът купи Биткойн обратно, „заемът“ е изплатен.
Играчът печели от това, като получава разликата между продажната цена и покупната цена. В случай, че сделката не е в полза на търговеца, той трябва да плати разликата на борсата. Трейдърите с такива позиции ги държат за сравнително кратко. Такива позиции се отварят с маржин и при положение, че пазарът действа срещу позицията им, може да се наложи да ликвидират.
С малък скок, действащ като катализатор, търговците започват да се паникьосват и покриват позициите си с поръчка за покупка. Тогава се получава лавинен ефект и масовото изселване на къси позиции създава натиск за купуване. На свой ред това води до купуване от страна на останалите „къси“ играчи. Останалите търговци и инвеститори, които наблюдават това движение, натрупват върху този ефект, отваряйки дълги позиции.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?