Шорт скуиз наблюдаваме, когато при рязко покачване на цената на актив, възходящото движение продължи, което е следствие на затварянето на позиции от страна на продалите на късо.
Това може да стане напълно съзнателно или пък чрез верижно задействане на ‘stop-loss’ поръчки.
Къса позиция е когато трейдърите продават нещо, което не притежават. За да направите това, продавачът трябва да заеме Биткойн от дадена борса. По време на къси продажби, активите незабавно биват предоставени от техния доставчик на шорт продавача и веднага след това те се продават от него. Продавачът на къси позиции се задължава да върне тези токени на първоначалния собственик, като ги изкупи обратно. След като продавачът купи Биткойн обратно, „заемът“ е изплатен.
Играчът печели от това, като получава разликата между продажната цена и покупната цена. В случай, че сделката не е в полза на търговеца, той трябва да плати разликата на борсата. Трейдърите с такива позиции ги държат за сравнително кратко. Такива позиции се отварят с маржин и при положение, че пазарът действа срещу позицията им, може да се наложи да ликвидират.
С малък скок, действащ като катализатор, търговците започват да се паникьосват и покриват позициите си с поръчка за покупка. Тогава се получава лавинен ефект и масовото изселване на къси позиции създава натиск за купуване. На свой ред това води до купуване от страна на останалите „къси“ играчи. Останалите търговци и инвеститори, които наблюдават това движение, натрупват върху този ефект, отваряйки дълги позиции.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.