Аналитичната фирма Adamant Research, която е ръководена от дългогодишния крипто инвеститор Тур Демистър, пусна ново проучване, озаглавено "Bitcoin Reformation", което извлича паралели между Биткойн и периода на Реформация.
Един от акцентите в изследователският документ от 18 страници е частта за това как Биткойн формира нов икономически клас, подобен на този на търговците от епохата на Реформацията, който укрепя папската власт в Западна Европа.
Our new report “The Bitcoin Reformation“ is out. Read here: https://t.co/LA3ccXGsRL pic.twitter.com/yPIwAXydSK
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) November 7, 2019
В документа се посочва, че технологичната революция, завладяла Европа през 16 век, е била движещата сила за бързите промени. По-специално печатниците дадха възможност за масово производство на книги, като по този начин се засили международната търговия. Демистър го сравнява със съхранението на данни, криптографията и изчислителните процеси в текущата ера.
В крайна сметка, поради ускоряването на търговията и технологичния прогрес, се появи нова класа търговци, която отнема голям къс богатство от земевладелците и църквите.
Преживявайки ужасите на финансовата криза през 2008 г., милениалите сега се обръщат към технологиите, а не към банките. Демистър цитира проучване във Facebook, което твърди, че само осем процента от милениалите се доверяват на традиционните финансови институции.
Освен това, според многобройни проучвания, употребата и тестването на Биткойн сред милениалите, или казано по друг начин поколение Y, води до най-позитивните отзиви. Като се има предвид, че се очаква това поколение да контролира най-големия дял на разполагаемия доход в следващите десет години, това може да се окаже основополагащо за нарастващата крипто икономика.
Следователно Биткойн може да доведе до един от най-големите трансфери на богатството в човешката история. Бялата книга на Биткойн, която наскоро навърши 11 години, беше публикувана от Сатоши Накамото в деня на Реформацията.
Фактът, че тези две събития удобно съжителстват на един и същи ден в календара не е просто съвпадение.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.