Аналитичната фирма Adamant Research, която е ръководена от дългогодишния крипто инвеститор Тур Демистър, пусна ново проучване, озаглавено "Bitcoin Reformation", което извлича паралели между Биткойн и периода на Реформация.
Един от акцентите в изследователският документ от 18 страници е частта за това как Биткойн формира нов икономически клас, подобен на този на търговците от епохата на Реформацията, който укрепя папската власт в Западна Европа.
Our new report “The Bitcoin Reformation“ is out. Read here: https://t.co/LA3ccXGsRL pic.twitter.com/yPIwAXydSK
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) November 7, 2019
В документа се посочва, че технологичната революция, завладяла Европа през 16 век, е била движещата сила за бързите промени. По-специално печатниците дадха възможност за масово производство на книги, като по този начин се засили международната търговия. Демистър го сравнява със съхранението на данни, криптографията и изчислителните процеси в текущата ера.
В крайна сметка, поради ускоряването на търговията и технологичния прогрес, се появи нова класа търговци, която отнема голям къс богатство от земевладелците и църквите.
Преживявайки ужасите на финансовата криза през 2008 г., милениалите сега се обръщат към технологиите, а не към банките. Демистър цитира проучване във Facebook, което твърди, че само осем процента от милениалите се доверяват на традиционните финансови институции.
Освен това, според многобройни проучвания, употребата и тестването на Биткойн сред милениалите, или казано по друг начин поколение Y, води до най-позитивните отзиви. Като се има предвид, че се очаква това поколение да контролира най-големия дял на разполагаемия доход в следващите десет години, това може да се окаже основополагащо за нарастващата крипто икономика.
Следователно Биткойн може да доведе до един от най-големите трансфери на богатството в човешката история. Бялата книга на Биткойн, която наскоро навърши 11 години, беше публикувана от Сатоши Накамото в деня на Реформацията.
Фактът, че тези две събития удобно съжителстват на един и същи ден в календара не е просто съвпадение.
Биткойн продължава да привлича вниманието, след като премина границата от $111,000, а някои анализатори вече прогнозират още по-значителни възходи до края на тримесечието.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.