Биткойн се възстанови, след като се понижи до $93,000, но анализаторите предупреждават, че по-нататъшно понижение може да доведе до спад на цените до $86,000.
В доклад на CryptoQuant се подчерта, че отслабващото търсене, забавянето на блокчейн активността и липсата на свежа ликвидност са ключови фактори, които влияят на перспективите пред Биткойн. Ентусиазмът след изборната победа на Доналд Тръмп стимулира търсенето в края на 2024 г., но тази инерция отслабва. Данните на CryptoQuant свидетелстват, че ръстът на търсенето на Биткойн е спаднал от 279,000 BTC през декември до едва 70,000 BTC наскоро.
Друг обезпокоителен признак е намаляващият приток на средства в спот BTC ETF-ите, които бяха основен катализатор за предишни ралита. Макар че в края на 2024 г. тези ETF-и отбелязаха дневни постъпления до 18,000 BTC, оттогава насам те регистрират последователни изходящи потоци през последните две седмици, което отразява промяната в нагласите на инвеститорите.
Ончейн данните подкрепят тази меча перспектива. „Cross-Exchange Flow Pulse“ на CryptoQuant, който следи трансферите на BTC между борсите, показва спад в преместването на Биткойн към Coinbase – ключов индикатор за спот търсенето в САЩ. Тези транзакции са спаднали под 90-дневната си пълзяща средна стойност, което предполага, че инвеститорите се отдръпват.
На по-широкия крипто пазар също липсват притоци на свеж капитал. Въпреки че пазарната капитализация на стабилните монети наскоро достигна исторически връх над $200 милиарда, растежът ѝ се забави драстично. 60-дневната средна експанзия на Tether (USDT), най-голямата стабилна монета, спадна от $20 милиарда в средата на декември до едва $1.5 милиарда, което говори за намалена покупателна способност.
В същото време активността в мрежата на Биткойн е намаляла значително. Индексът на активността в мрежата на BTC на CryptoQuant е на най-ниското си ниво от една година насам, като е спаднал със 17% спрямо пика си през ноември. За първи път от забраната на добива в Китай през 2021 г. този показател се понижи под 365-дневната си пълзяща средна стойност. Спадащите обеми на търговия сигнализират за намаляващо участие на инвеститорите и намален спекулативен интерес, което допълнително натежава върху цената на водещия дигитален актив.
След като през януари достигна исторически връх от $109,000 заради оптимизма по отношение на президентството на Тръмп, Биткойн трудно поддържа инерцията си. Понастоящем криптовалутата се консолидира над $90,000, срещайки съпротива, тъй като настроенията отслабват.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.