Според неотдавнашни данни на Goldman Sachs Биткойн е задминал традиционните инвестиционни активи и сектори като златото и технологиите, както по абсолютна възвръщаемост от началото на годината, така и по коригирано спрямо риска представяне.
По отношение на абсолютната възвръщаемост водещата криптовалута спечели 51% от началото на годината, изпреварвайки различни сектори, включително комуникационните услуги, потребителските сектори, Russell 1000 Growth, златото и S&P 500. В същото време енергийните сектори и суровия нефт отбелязаха спад.
Долната част на пазара обаче ще зависи от OPEC+ (Организация на страните износители на петрол) и САЩ. Флагманската криптовалута демонстрира и добро представяне по отношение на възвръщаемостта, коригирана спрямо риска, с резултат от 1.9 по коефициента на Шарп, което е по-високо от други сектори като информационните технологии, Nasdaq и здравеопазването.
Неотдавнашният скок на цената на BTC беше свързан с вероятността Федералният резерв на САЩ да промени своята „ястребова“ парична политика.
Криптовалутата поскъпна с 35% от 10 март насам, след като регулаторите затвориха Silicon Valley Bank.
Въпреки че пазарните анализатори предупреждават за възможна корекция, възстановяването на Биткойн е по-силно от това на акциите на Уолстрийт, което привлича вниманието на инвеститорите.
Имплозията на Terra, FTX и 3AC и затягането на паричната политика в световен мащаб накърниха доверието на инвеститорите в криптовалутите през 2022 г. Биткойн преживя масивна корекция, но на фона на продължаващата банкова криза завърши седмицата с ръст от 34 пункта – най-добрия от януари 2021 г. насам.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Портфолиото на Уорън Бъфет е засегнато от банковата криза
Това показва промяна във възприемането на най-голямата криптовалута.
Отчаяните крипто инвеститори приветстваха ралито на криптовалутите по време на продължаващата банкова криза след брутален мечи пазар, а някои предположиха, че има промяна в начина, по който Биткойн се възприема.
Въпреки това стойността на флагманската криптовалута все още се влияе до голяма степен от промените в нивата на инфлация и решенията на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.
Оклахома взе решение, след като внимателно анализира предложението за Биткойн резерв в Щатския сенат.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.