Докладът заключава, че криптовалутите, като Биткойн (BTC), не са особено замесени в нито един вид финансово престъпление.
Въпреки че криптовалутите имат „присъща уязвимост към пране на пари и финасиране на тероризма“:
„Няма видимо въздействие, което да афектира общия риск в Хонг Конг дотук. Рискът на криптовалутите се оценява като средно нисък.„- твърди FSTB (Financial Services and Treasury Bureau).
Докладът споменава използването на крипто валути в Понци схеми и киберпрестъпления – конкретно споменаването на атаката „WannaCry“ – цитирайки 167 свързани с Биткойн полицейски доклади от 2013-2017 г.
В доклада за оценка на риска се споменава, че FSTB, финансовите регулатори в Хонконг и правоприлагащите органи работят заедно. Тази работа включва да разгледат рисковете, свързани с първоначалните предлагания на монети (ICO) и крипто като цяло:
„Въпреки че не открихме значителни рискове в тези новоразработени методи за плащане или стоки, това е бързо развиваща се област, която изисква непрекъснато наблюдение“.
Според доклада, криптовалутите не се считат за законно платежно средство в Хонг Конг. FSTB предполага, че тъй като Хонг Конг „е една от най-свободните икономики в света с динамичен пазарен обмен на чужда валута[…] крипто не е толкова привлекателно, колкото в икономиките, където хората могат да се опитват да заобиколят валутен контрол или да търсят убежище от високата инфлация „:
„Обменът на Биткойн лично не е популярен […] Вътрешно, използването на Биткойн остава на незначително ниво.“
Докладът пише, че банкоматите за Биткойн също не са „популярно използвани от хората в Хонг Конг“.
В контраст, във Венецуела – страна, чиято икономика в момента преживява хиперинфлация – много граждани започват да разчитат на Биткойн.
През февруари тази година Комисията за ценни книжа и фючърси (SFC) на Хонг Конг предупреди потенциалните инвеститори, че ще продължат да контролират крипто и пазарите на ICO.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.