Въпреки че Биткойн бавно се превръща в автентичен клас активи с увеличаване на споменаването в масовите медии, милиардери инвеститори, които застават зад него и компаниите от Fortune 500, които инвестират в криптовалути, много хора все още се колебаят да се включат.
Топ коментаторът и предприемач в Биткойн пространството, Брандън Куитъм, наскоро разясни 12 причини, поради които всички трябва да купуват криптовалутата.
Някои от тях са както следва.
Биткойн беше категорично най-добрият актив през последното десетилетие, като скочи от буквално $0,001 (а може би и по-малко) до рекордната стойност от $20,000.
Куитъм обясни, че сам по себе си този факт би трябвало да привлече инвеститорите поради потенциала за ръст.
Това не означава, че миналото представяне не е показателно за бъдещи резултати, но мнозина виждат Биткойн като вероятен претендент за един от най-ефективните активи на това десетилетие. Бившият мениджър на хедж фондовете Раул Пал през януари заяви, че от гледна точка на риска и възнаграждението, Биткойн „бие всички“.
От по-рано Пал твърди, че всички други класове активи са надценени, докато криптовалутата е подценена.
Измежду пандемията, която причинява масово печатане на пари, самият вирус, който принуждава приемането на дигитални технологии, конфликтът между САЩ и Китай над Хонконг, и разпадащи се страни, може да се каже, че „Биткойн е роден за това“.
Куитем обясни, че криптовалутата „процъфтява заради несигурността“.
През последните няколко месеца броят на ветераните от Уолстрийт и големите имена на Силициевата долина, участващи в Биткойн пространството, се увеличава изключително бързо.
Куитъм изброява хора като Пол Тюдор Джоунс, Дан Тапиеро, Шамат Палихапития, Раул Пал, Тим Дрейпър, Питър Тийл и Навал Равикант.
Аргументът е, какво средният инвеститор вижда като опасност от притежаването на Биткойн, което гореспоменатите инвеститори не виждат?
Поради огромното количество отпечатани пари, Биткойн придобива все повече смисъл като оскъден актив:
Председателят на Федералния резерв на САЩ, Джером Пауъл: „ФЕД не мисли за повишаване на лихвите“. Колко време ще мине преди ФЕД да купи изкуство?
„Неограничен брой долари, преследващи ограничени 21 милиона биткойни“, обясни Куитъм.
Единствената причина, поради която хиперинфлацията не се е състояла е, че скоростта на парите се е сринала, тъй като темповете на спестяване са се увеличили и икономиката се е спряла поради карантината.
За разлика от фиатните парични системи, до които мнозина не могат да получат достъп поради липса на документи или криминално досие, Куитъм обясни, че Биткойн са „най-справедливите пари“.
До него може да се стигне от всеки с клетъчно устройство и интернет връзка:
„Биткойн дава възможност за равенство на възможностите. Всеки може да участва в една и съща парична система. Нека да кажем край на държавните пари, които дискриминират бедните, малцинствата, възрастните хора и безпомощните.“
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?