С още една положителна седмица за Биткойн, инвестиционните продукти, свързани с дигитални активи, отбелязаха приток на обща стойност $225 милиона, което прави осмата поредна седмица на положителни притоци към пазара, според блога на CoinShares.
Тъй като средствата постоянно привличат нови инвестиции на пазара на криптовалути, общият брой на управляваните активи е само с 5% под своя рекорд от $67 милиарда.
С промяната на настроенията в САЩ и официалната реторика относно Биткойн и дигиталните активи като цяло, пазарът на криптовалути се изправи пред силно възстановяване. Повишеният приток на средства най-вероятно е свързан с изявленията на председателя на SEC Гари Генслер, който намекна за потенциално разрешаване на Биткойн ETF в САЩ.
С по-положителен фундаментален поглед върху индустрията на дигитални активи от страна на регулатори като SEC, институционалните инвеститори са по-склонни да навлязат на пазара. Преди това множество представители на големи банки заявиха, че техните клиенти с нетърпение очакват навлизането на пазара на дигитални активи, за да разнообразят своите инвестиционни портфолиа.
Докато притоците на BTC показват силна положителна тенденция, Етериум е изправен пред лека загуба от $14 милиона, които се изместват от алткойните. Със силният възход на цената на Биткойн, пазарният дял на Етериум непрекъснато намалява; освен това броят на управляваните активи е намалял с 1%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Китовете продължават да трупат Етериум
Въпреки че Етериум губи предишния си пазарен дял, алткойните като Solana и Cardano непрекъснато нарастват и виждат значителни притоци на средства. В момента мрежата Solana се избира от мнозинството от общността на NFT поради по-ниските такси в сравнение с Етериум. Растежът на Cardano се основава на бързото развитие на мрежата след пускането на технологията за смарт договори. Други, по-малки алткойни, като Ripple, Лайткойн и Polkadot, също са изправени пред изтичане на средства, губейки общо около $3 милиона.
Както споменахме, Solana и Cardano продължават да виждат притоци на инвестиции, което предполага, че фокусът не е преминал изцяло към Биткойн, като други алткойни, като Polkadot, Ripple и Лайткойн, не се представиха толкова добре.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.