Според доклад на Arcane Research, напоследък Биткойн (BTC) е бил по-стабилен от златото, DXY, Nasdaq и S&P 500.
Според доклад на Arcane Research, през тази година волатилността на BTC е билa по-слаба от тази на гореспоменатите активи за рекордно дълъг период.
Когато волатилността е висока това означава, че криптовалутата регистрира по-големи загуби или печалби в сравнение със средната стойност. Това предполага, че монетата е свързана с по-висок търговски риск в такъв период. Ниските стойности от своя страна сочат, че е имало по-незначителни колебания в цената, което показва, че пазарът е бил в застой.
Ето графика, която показва тенденцията на 30-дневната волатилност на Биткойн от старта му.
Както се вижда от горната графика 30-дневната волатилност на Биткойн в момента е на много ниски нива, тъй като през последните седмици цената се търгува предимно в диапазон. Настоящите стойности на индикатора са най-ниските нива от 2020 г. насам, но те все още са по-високи от някои от най-ниските стойности по време на предишни мечи пазари.
Една от последиците от това странично движение е, че BTC стана по-стабилен от активи като DXY, златото, Nasdaq и S&P 500. За да се сравнят волатилностите на тези активи една с друга в доклада е използвана 5-дневната волатилност.
В таблицата по-долу са посочени периодите в историята на BTC, когато 5-дневната волатилност на криптовалутата е била едновременно по-ниска от всички тези традиционни активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Трейдинг компания придоби 13.5% дял в MicroStrategy
Както се вижда от таблицата има само няколко случая, в които 5-дневната волатилност на Биткойн е била по-ниска от тази на златото, DXY, S&P 500 и Nasdaq едновременно.
Изглежда, че преди последната серия най-високата продължителност на тази тенденция е била само 2 последователни дни. Това означава, че настоящият период на компресия на относителната волатилност вече е най-дългият в историята на криптовалутата.
По-горната таблица също така демонстрира, че в 4 от 6 случая (66%) в рамките на 30-дневен период след компресията на волатилност, се наблюдават значителни ценови колебания. В половината от тях (2 от 4) се наблюдават значителни печалби, а в другата – загуби.
Средните печалби са по-високи от средните загуби, макар че броят разгледани случаи са твърде малко, за да се изведат смислени заключения.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.