Докато сривовете от 2018 година карат много хора да се обърнат и да избягват употребата на криптовалути, Биткойн все още остава популярно платежно средство за сърфистите на тъмната мрежа.
Терминът тъмна мрежа (darknet) се отнася до частите на интернет, които са умишлено скрити от обществения поглед, така че потребителите могат да извършват свободно всякакви действия и евентуално незаконни такива без външна намеса.
Според доклад на Ройтерс и Chainalysis, Биткойн се появява отново в скритата екосистема. След претърпяване намаляването на дейностите в тъмната мрежа през 2017 година поради масово огласените закривания на AlphaBay и Hansa, транзакциите отново се увеличават и трябва да се очаква да растат.
„Използването на Биткойн като форма на плащане се удвоява през 2018 година на сайтовете за търговия, където потребителите могат да купуват неща от наркотици до фалшиви документи за самоличност […]“
„Обемът на Биткойн транзакциите пазарите в тъмната мрежа нарасна през 2018 до средно по $2 милиона дневно, което е почти двойно повече от активността, измерена в началото на годината,“ сочат Ройтерс.
Ким Грауър, старши икономист в Chainalysis, заяви пред Ройтерс, че настоящата въртележка на криптовалутните пазари не вреди на продажбите на Биткойн в тъмната мрежа.
За някой, който иска да купи нещо на пазар oт darkweb-a, фактът, че цената на Биткойн се променя, не е от значение.
Chainalysis подкрепя това твърдение, като цитира цифрите от 2018 г., където сделките се увеличават, а цената на Биткойн продължава да спада.
И все пак други фактори могат да навредят на обема на сделките. Ройтерс обяснява, че „няколко фактора могат да нарушат нарастването на потоците на Биткойн на тези пазари през тази година. Те включват по-голямо затваряне на пазарите от правоприлагащите органи и движението на дейности от тези места до криптирани приложения за съобщения, за да се избегне откриването. „
Продажбите извършвани в тъмната мрежа, включващи Биткойн, показват, че дигиталните активи могат и имат стойност в реалния свят. Въпреки това, тези незаконни и вероятно неприятни поведения, заобикалящи BTC, едновременно привличат негативно внимание и убеждават външни лица, че криптовалутите дават възможност финансирането на престъпления.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.