Биткойн (BTC) продължи да поевтинява, като през последните 24 часа спадна с над 4.5% и се установи около границата от $63,000.
През този период обемите на търговия се увеличиха с близо 7.5% и достигнаха $46.2 милиарда, което свидетелства за значителни спекулации сред търговците.
Именно заради това възниква въпросът дали тази низходяща тенденция ще се запази?
Интересното е, че неотдавнашното потапяне се случи в рамките на зоната, която се счита за „голямо търсене„, според IntoTheBlock, компания, специализирана в ончейн анализи.
Bitcoin is right on top of a major demand zone
🟢1 million addresses historically acquired 530k+ $BTC at an average price of $64.3k. This area could serve as a significant support.
But what if it breaks?
🔴The next major demand zone is around $56k.While this doesn't mean… pic.twitter.com/zjGbIJcOeD
— IntoTheBlock (@intotheblock) April 15, 2024
Историческите данни разкриват, че над един милион портфейла са закупили BTC на средна цена от $64,300, което предполага солидна подкрепа на това ниво.
Въпреки това, с пробива на тази подкрепа от страна на мечките, вниманието се насочи към следващата значителна зона на търсене, оценявана на около $56,000. Това означава, че без значително увеличаване на акумулирането, BTC може да бъде изправен пред риска да спадне до това ниво.
Но в условията на пазарен спад някои прозорливи инвеститори се възползваха от възможността да придобият Биткойн.
Според Lookonchain през последните два дни, крипто кит е придобил 244 BTC, оценени на приблизително $15 милиона по текущата пазарна цена. Допълнителни данни разкриват, че този богат играч е натрупал около 915 BTC от декември 2023 г. насам.
A whale accumulated 244 $BTC($16M) from #Binance again after the market dropped.
This is his 3rd time accumulating $BTC.
He has accumulated a total of 915 $BTC($59M) since Dec 1, 2023.
Address:
3GCLGNiefNpfG5gnKd9LTmjW6C2bTj3EXo pic.twitter.com/ece7mAJdwu— Lookonchain (@lookonchain) April 15, 2024
И все пак, дали това е показателно за по-широка тенденция на акумулиране?
Анализът на данните на Santiment предполага обратното. Изглежда, че сред групите на големите инвеститори, т. нар. китове, липсва спешност за придобиване на BTC. Докато портфейлите, съхраняващи между 1,000 и 10,000 монети, не показаха особена промяна, тези, които съхраняват 10,000 до 100,000 БТЦ, разпродадоха притежанията си през седмицата.
Това наблюдение беше подкрепено от Хулио Морено, ръководител на отдел „Проучвания“ в CryptoQuant, който демонстрира забавяне на търсенето на Биткойн, както от нови борсово търгувани фондове (ETF), така и от съществуващи притежатели.
Въпреки тези обезпокоителни развития пазарите на деривати остават оптимистично настроени към BTC.
Интересно е, че спекулативните търговци изглежда не са убедени в преобладаващия наратив. Според анализа на данните на Coinglass, съотношението лонг/шорт позиции остава над 1, което показва, че по-голямата част от търговците на фючърси очакват потенциално възстановяване.
Според New York Digital Investment Group (NYDIG) Биткойн може да си извоюва нова идентичност като надеждно средство за съхранение на стойност в периоди на финансова нестабилност.
Репутацията на Биткойн като щит срещу икономически и политически сътресения набира инерция, според нов доклад на QCP Capital.
Биткойн скоро може да започне да играе официална роля в системата на публичните финанси в Аризона. Тази седмица законодателите на щата одобриха Закона за стратегически ВТС резерв на Аризона, който позволява до 10% от активите на щатската хазна и пенсионните фондове да бъдат инвестирани в дигитални активи като Биткойн.
Институционалният интерес към Биткойн се увеличава, а BlackRock е начело на тази тенденция.