Най-противоречивият анализатор в крипто пространството казва, че Биткойн официално е навлязъл в зона, предшестваща всяко от предишните параболични възходящи движения.
Според псевдонимния аналитик PlanB, BTC вече е в първите дни на фазата на „зоната на страха“.
Последният път, когато това се случи през юни 2015 г., Биткойн беше оценен на около $246. През следващите две години и половина BTC постепенно влезе в третото си епично ценово рали, коeто изведе криптовалутата до най-високото ниво от $20,089 на 17-ти декември 2017 г. – 8,066% увеличение.
Анализът на PlanB е сред най-бичите и спорни в цялото крипто пространство. Последната версия на неговия stock-to-flow модел предполага, че BTC ще достигне $288,000 до края на 2024 година.
Stock-to-flow моделите отдавна се използват за планиране на ценовите движения на благородните метали. Критиците обаче твърдят, че моделът, който очертава недостига на Биткойн, като разделя общото предлагане на броя на новите монети, издадени всяка година, не притежава прогнозна сила, тъй като графикът за предлагането на криптовалутата вече е известен предварително.
Икономистът Алекс Крюгер пише, че този модел не е значителен и че общото търсене на BTC е най-важното.
PlanB твърди, че търсенето не е необходимо за прогнозиране на цената, като посочва други широко използвани и уважавани модели, които не ги вземат предвид.
„Някои казват, че S2F моделът трябва да е грешен, тъй като цената на BTC се определя единствено от недостига (предлагането), а търсенето не играе роля.“
„Въпреки това, моделът за ценообразуване на капиталови активи (CAPM), който спечели Нобелова награда, определя възвръщаемостта на активите единствено въз основа на риска (волатилност) … без търсене, без предлагане.“
Въпреки че анализаторът казва, че BTC вече е навлязъл във фазата на зоната на страха, той предупреждава, че това не означава, че криптовалутата е готова да излети незабавно.
Той чака индекса на относителната сила на Биткойн (RSI), който измерва темпото на движението на цените за даден актив, да се повиши над 60. В момента RSI е на 57.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.