Популярният Twitter профил Whale Alert сподели, че крадците на криптовалути са отмъкнали Биткойн на стойност 24 милиона долара през първите шест месеца на 2020 г.
В нов доклад Twitter ботът, известен най-вече с това, че следва големи крипто транзакции, разкрива, че крадците на BTC са разграбили Биткойн на стойност 38 милиона долара през последните четири години.
Whale Alert също така казва, че секторът на измамите вероятно ще нарасне до 50 милиона долара до края на 2020 г. – което представлява 20 пъти увеличение от 2017 г. – тъй като измамниците променят стратегиите си, за да примамят повече жертви.
„Това, което започна с масово изпращане на имейли за изнудване и злонамерен софтуер, сега се превърна във фалшиви предприятия, предлагащи денонощно „обслужване на клиенти“ с десетки уебсайтове и хиляди фалшиви акаунти в социалните медии, използвани за промоция. Най-известният вид измама в момента е ‘giveaway’, който включва или знаменитост като Илън Мъск, или добре позната борса.“
Whale Alert сподели, че еволюцията на мошениците по отношение на подход, качество и мащаб предполага, че група професионалисти вероятно стоят зад някои от най-успешните измами. Докладът предупреждава, че крипто престъпниците ще прибегнат до deepfake – техника, базирана на изкуствен интелект, която копира подобие на определена фигура, за да създаде фалшиви, но убедителни видеоклипове. Whale Alert смята, че технологията ще „революционизира пазара на измами“, особено в крипто индустрията, където регулирането и прилагането на законите не е достатъчно, за да се залавят тези измамници.
„Едно нещо е много ясно: каквото и да се прави в момента за спиране на тези престъпници, не е достатъчно, и ако не действаме като общност, репутацията на блокчейн може да не може да бъде възстановена в дългосрочен план.“
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.