Биткойн наскоро се изкачи над $106,000, подхранван от новините за потенциален Биткойн резерв на САЩ и нарастващия пазарен оптимизъм.
Ралито обаче се оказа краткотрайно, тъй като цената започна да отстъпва. На фона на спекулациите за следващия ход на Биткойн, главният анализатор на Glassnode, Джеймс Чек, сподели своята перспектива, правейки паралели с пазарния цикъл от 2016-2017 г.
— Theya (@TheyaBitcoin) January 23, 2025
Според него поведението на цената на Биткойн отразява историческата ѝ тенденция по време на този цикъл и потенциално може да достигне $150,000 в този цикъл.
„Биткойн следва модел, подобен на цикъла от 2016-2017 г.“, обясни той, като добави, че горният му целеви диапазон за настоящия цикъл се намира между $120,000 и $150,000. „Въпреки че Биткойн може да пробие границата от $150,000, шансовете да се задържи там са много малки. Вероятно ще последва отдръпване“.
Правейки допълнителни сравнения с 2017 г., Чек подчерта, че Биткойн е прекарал първата половина на тази година, колебаейки се между $800 и $1,600, преди да започне значително рали през втората половина, като в крайна сметка е достигнал $19,783.
Той предположи, че ако Биткойн продължи да следва този исторически модел, той може да остане във фаза на консолидация до май, като през втората половина на годината се очакват по-драстични ценови движения.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.
Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.
Тъй като Биткойн продължава възходящата си тенденция през 2025 г., анализаторите започват да предупреждават, че настоящата фаза на поскъпване може да наближава своя пик.
В исторически ход Moody’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Съединените щати от Aaa на Aa1, посочвайки нарастващия дефицит, увеличаващите се лихвени задължения и неуспеха в прилагането на фискални реформи.