Начало » Биткойн лична собственост ли е?

Биткойн лична собственост ли е?

08.05.2020 16:15 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн лична собственост ли е?

Не е тайна, че пазарът на откраднати криптовалути се оценява на десетки милиарди щатски долари.

Връщането на тези средства на законния собственик не е лесна задача, тъй като освен всичко друго, нашите правни институции не са разработили ясен механизъм за връщането им. Новите възможности за проследяване на притока на криптовалутите е отговорен за употребата на правната концепция за ‘собственост’ в техния контекст.

 

В хода на скорошни разследвания за търсене на криминално придобита криптовалута, в материалите на съдебно дело, свързано с голяма борса, можете да намерите доказателства, че „криптовалутите като Биткойн са собственост“.

 

Според окончателното решение на английския съд, обявено в края на 2019 г. и публикувано на 17-ти януари 2020 г., криптовалутите, считани за собственост, са: определяеми, проследими, възможни за обработка от трети страни и перманентни. Както е посочено на страница 28: „Доволен съм поне до нивото, необходимо за целите на настоящото заявление за временно облекчение, че биткойните представляват собственост.“

 

Според свързания по-горе казус,

 

„Приложението се отнася до хака на канадска застрахователна компания, която ще посоча просто като ‘Застрахован клиент’. Това, което се случи във връзка с тази компания, е, че хакер успя да проникне и да заобиколи защитната стена на този застрахован клиент, който е застрахователна компания, и инсталира зловреден софтуер, наречен BitPaymer.

 

Ефектът от този злонамерен софтуер е, че всички компютърни системи на застрахования клиент са били криптирани, като зловредният софтуер първо е заобикалял защитните стени на системата и антивирусния софтуер.

 

След това, Застрахованият клиент получи бележки, които бяха оставени в шифрованата система от първия ответник. По-специално, има съобщение от първия ответник, както следва:

 

Здравейте, [застрахован клиент] мрежата ви беше хакната и криптирана. В интернет не е наличен безплатен софтуер за декриптиране. Изпратете ни имейл на […], за да получите сумата за откуп. Пазете нашите контакти в безопасност. Разкриването може да доведе до невъзможност за декриптиране. Моля, използвайте името на вашата компания като тема на имейла.“

 

Биткойн се признава като лична собственост

 

Данните, криптирани от малуера, струват на компанията равностойността на $950,000 в Биткойн за декриптиране (109,25 BTC). Ситуацията не беше тежко финансово събитие за компанията, тъй като е имала застрахователно покритие срещу киберпрестъпност, и всички загуби бяха компенсирани от техния план.

 

По време на по-нататъшното разследване беше установено, че част от изплатените средства са изпратени на добре известна борса. Мястото, на което се уреждат средствата, се определя чрез следните методи за проследяване на криптовалути: FIFO, LIFO, Pro Data Distribution, Lowest Intermediaries Balance Rule, Poison, Haircut и TIHO.


 

Между тях има значителни разлики. Някои от тях са в състояние да разграничат опетнените от неопетнените средства и да отчетат пропорцията на афектираните изходи във всяка транзакция.

 

Всеки подход е добър по свой начин, но крайният избор пряко влияе на резултатите. Създаването на стратегическа комбинация от тях, като подхода на Coinfirm, позволява широкото откриване на пътища до адреса на местоназначение (този, където средствата се намират), което предоставя най-точните аналитични резултати.

 

Този конкретен случай, свързан с канадската застрахователна компания, беше последван от съдебно дело за възстановяване на щети от потенциални течове на лична информация на компанията. Но беше необходимо да се признае валидността на тълкуването на Биткойн като законна собственост.

 

Съдът внимателно разгледа подадените материали, след това счете Биткойн за собственост и разпореди на управителите на споменатата борса да предоставят подробна информация за хакера и да блокират неговите сметки. В резултат на този и подобни случаи, английският съд разрешава на жертвите на такива престъпления да подават своите искания директно по пощата.


 

Как ефективно да проследявате открадната криптовалута

 

В случай на проследяване на открадната криптовалута, основната цел е да се определи адресът на местоназначение и да се отделят проследените средства от останалите, съхранени на този адрес. Благодарение на специални решения става възможно разпознаването на различни портфейли и инструменти за смесване на неопетнени и опетнени средства.

 

Гъвкавият подход, използван от Coinfirm, включва много инструменти, които ви позволяват да проследявате активите, за да увеличите максимално възвръщаемостта им. Основните от тях са:

 

-Standard / Enhanced AML Risk Report

-Visualizer

-Monitoring Panel

 

Използването на тези инструменти улеснява проследяването на активи дори чрез верига от хиляди транзакции, за да се установи Адресът на източника (средствата тръгват оттук) или Адрес на местоназначение (средстват се държат тук). Както и да идентифицирате услуги като обмен на криптовалути, електронни портфейли, процесори за плащане и т.н.

 

Докладът е придружен от графични и таблични доказателства. Освен това, подходът, използван от Coinfirm, дава възможност да се определи процентът на средствата, изпратени от адреса на източника до целевия адрес, и да се оцени количеството средства, останали в сметката.

 

По-долу можете да видите някои случаи, в които е направен такъв публичен анализ на случаи като хакa на Binance или дори къде отиват средствата от измами, в които се използва идентичността на известни личности.

 

Новите функции

 

Първоначално неконтролираното развитие на пазара на криптовалути доведе до разцвет на престъпни схеми, като пране на пари, търговия на черен пазар и т.н. Този нерегулиран пазар остави жертвите на измама без възможност за покриване на загубите им. Но сега ситуацията се променя бързо и криптовалутите с правен статут на лична собственост стават много по-лесни за намиране и връщане на собственика.

 

В резултат на подобни съдебни производства трябва да очакваме по-нататъшно подобряване на законодателството, което ще ускори процеса на възстановяване и уреждане на спорове. Колкото повече такива дела са приключени справедливо, толкова по-голяма е вероятността засегнатите клиенти да се обърнат към съда и дори да бъдат решени случаи, които отдавна са били забравени.

 

Въвеждането на инструменти за борба с изпирането на пари като тези, споменати по-горе, и криптовалутното решение Reclaim, пуснато към края на 2019 г. на пазара на криптовалути, създава техническа и правна рамка за проследяване на незаконно присвоени средства.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Биткойн се върна до $108,000 след скорошния рекорд – какви са експертните нагласи?

Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.

24.05.2025 7:00 1 мин. четене Kosta Gushterov

Strive се стреми да покрие претенциите на Mt. Gox в опит да придобие Биткойн на по-ниска цена

Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.

23.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн чупи рекорди, но истинският импулс може би тепърва предстои

Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.

23.05.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Икономическата нестабилност и политическите промени подхранват възхода на Биткойн – Maйк Новограц

Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.

23.05.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.