Никой не би искал да се събуди от съобщение, че около къщата му са поставени взривни вещества.
Това обаче изглежда реалност за жител на Сийфорт (Южен Онтарио, Канада), който получи такава заплаха преди няколко дни.
„Преди 48 часа поставихме 3 джобни експлозивни устройства около вас на три различни места, за да останете жив, натиснете линка“, се пише в имейла.
Писмото беше адресирано до съпруга на жертвата, което е допринесло за това всичко да изглежда по-убедително. След като са се свързали с провинциалната полиция в Онтарио (OPP), обаче, се оказало, че полученият имейл е бил просто измама.
OPP предупреждава, че такива изнудвачи просто искат да хванат жертвите неподготвени и да ги накарат да изпратят необходимата сума пари. Този тип измами не са нещо ново. Въпреки това, от скоро измамниците предпочитат да искат плащания в Биткойн, което прави много трудно да бъдат проследявани получателите на тези пари.
Откупът в Биткойн се предлага във всякакви вариации и форми. Както бе съобщено, съществува мощен криптовалутен рансъмуер, който е в състояние постоянно да криптира вашия компютър.
Канадският център за борба с измамите (CAFC) призовава потенциалните жертви да не изпращат пари на изнудвачите (особено на тези, които искат да им се плаща чрез ваучери за подаръци или Биткойн).
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.