Неотдавна мрежата на Биткойн достигна значителен етап, добивайки 800,000-ия си блок, като до следващото халвинг събитие остават само 40,000 блока.
Блок 800,000 съдържаше 3,721 транзакции с общ размер 1.64 мегабайта. Това се случи na 24 юли, когато цената на Биткойн (BTC) се намираше на ниво около $29,815, както посочи пазарният изследовател Дилън ЛеКлер в Twitter.
#Bitcoin block 800,000. pic.twitter.com/Yw9c6klqbY
— Dylan LeClair 🟠 (@DylanLeClair_) July 24, 2023
Събитието привлече голямо внимание и беше споделено в различни платформи на социалните медии, а Биткойн ентусиасти и експерти от индустрията го посочиха като доказателство за сигурността и устойчивостта на мрежата.
В света на криптовалутите височината на блока се отнася до позицията на даден блок в блокчейна спрямо броя на блоковете, които са били преди него, чак до генезисния блок – първия блок на мрежата. Всеки блок съдържа съвкупност от транзакции и данни и те са свързани помежду си в хронологичен ред, образувайки блокчейн. Тази система позволява на потребителите да проследят последователността, в която са записани транзакциите.
Височината на блоковете също така играе решаваща роля за поддържане на неизменността на блокчейна на Биткойн. С добавянето на повече блокове към веригата за злонамерените участници става все по-трудно да подправят предишните блокове, тъй като за това е необходимо огромно количество изчислителна мощност.
Освен това височината на блока се използва за регулиране на трудността на добива на Биткойн. Мрежата периодично регулира трудността на добива въз основа на общата изчислителна мощност на мрежата и времето, необходимо за добиване на определен брой предишни блокове. По този начин се гарантира, че нов блок се генерира приблизително на всеки 10 минути, а всяко увеличение на хеширащата мощност се балансира чрез съответна корекция на трудността за добив на всеки две седмици.
Височината на блока определя и количеството Биткойн, с което се възнаграждават миньорите за успешно добавяне на нов блок в мрежата. Това възнаграждение се намалява наполовина (халвинг) приблизително на всеки четири години или след добавянето на 210,000 блока към веригата. Първоначално определено на 50 BTC през 2009 г., възнаграждението вече няколко пъти бе намалено наполовина през годините до 25 BTc през 2012 г., 12.5 BTC през 2016 г. и сегашните 6.25 BTC от 2020 г.
Следващото халвинг събитие е планирано за април 2024 г., като допълнително ще намали възнаграждението за блок до 3.125 BTC. В исторически план халвинг събитията са съвпадали със значителни ценови ралита за Биткойн и по-широкия крипто пазар.
Освен това анализатори и коментатори от индустрията посочиха последните подадени заявки за Биткойн борсово търгувани фондове от глобалните мениджъри на активи BlackRock и Fidelity като индикации за подновен институционален интерес към Биткойн, което се смята, че също може да повлияе положително на цената на токена.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.
Биткойн е на прага да си върне психологическата граница от $100,000, a анализаторите от CryptoQuant обясняват част от причините, подпомагащи възхода.