Приблизително месец след одобрението на първите борсово търгувани фондове (ETF) за Биткойн (BTC) от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се очертава интригуваща картина: Индивидуалните инвеститори се освобождават от Биткойн, докато институционалните организации бързо го придобиват.
Тази тенденция предизвика значителни запитвания, както е формулирано от които предполагат, че Биткойн може да е на ръба да се откаже от децентрализираната си същност в полза на големи играчи от Уолстрийт.
Наблюдението произтича от тяхното ежедневно натрупване на десетки хиляди от ограниченото и фиксирано предлагане на Биткойн. Опирайки се на данни от X, експерт, познат като „HODL15Capital“ отбеляза, че дребните притежатели на Биткойн, притежаващи по-малко от 100 BTC, продават своите авоари през последните седмици, като само през последния месец са се освободили от над 25,000 BTC.
The smallest Bitcoin investors (0-1 BTC) sold another 1,050 #Bitcoin today 🤷♂️ They sold 6,015 $BTC in the last 30 days
Holders of 1-10 BTC and 10-100 BTC sold a combined 2,005 $BTC today & ~19,000 $BTC in the last 30 days 👇
The ETFs gladly scooped it all up 🧮 pic.twitter.com/8SUkThligm
— HODL15Capital 🇺🇸 (@HODL15Capital) February 13, 2024
За разлика от тях, емитентите на спот Биткойн ETF, като Blackrock, Fidelity и Ark, са натрупали над 53,000 BTC за същия период от време.
Някои анализатори обясняват тази бърза промяна в придобиването на Биткойн със стремежа на емитентите да трупат, като същевременно поддържат относително ниски такси за управление. От средата на февруари емитентите на спот Биткойн ETF в САЩ предлагат едни от най-конкурентните структури на таксите в световен мащаб, което подтиква инвеститорите в други региони като Европа и Канада да ликвидират своите местни спот Биткойн ETF в полза на тези, предлагани от Bitwise, BlackRock и други.
Освен аспекта на намалените такси за управление, Габор Гурбач в отговор предполага, че ескалиралото натрупване сред емитентите на спот Биткойн ETF може да се дължи на допълнителни фактори.
По-конкретно, основателят на PointsVille изказа предположението, че по-значителните притежатели на Биткойн, с активи, разпределени на различни борси като Binance, Kraken и Coinbase, сега може да предпочетат регулирани ETF-и, за да облекчат отговорността за управление на частните ключове.
IMO people are shifting exposure from exchanges to ETFs. Ironically some of the exchanges are custodians for the ETFs.
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) February 13, 2024
Въпреки че нарастването на институционалния интерес е допринесло за бичи тренд в цените на BTC, както е видно от настоящата дневна графика на представянето, HODL15Capital твърди, че компромисът е значителен. Инвеститорът предупреди за потенциалните рискове, свързани с това шепа институции да упражняват значителен контрол върху голяма част от предлагането на Биткойн в обращение.
От гледна точка на анализатора подобен сценарий представлява заплаха за децентрализирания дух на Биткойн, който първоначално е бил замислен като платформа за улесняване на електронните парични транзакции.
Противно на неотдавнашната тенденция към натрупване, HODL15Capital твърди, че би било за предпочитане дребните собственици на Биткойн да запазят своите притежания, вместо да позволяват на институционалните китове да трупат повече. Нарастващата доминация на Уолстрийт в контрола на по-голям дял от предлагането на BTC в обращение може потенциално да подкопае демократичните принципи, върху които е основан Биткойн.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.