Милиардерът Пол Тюдор Джоунс, управител на хедж фонд, изрази загриженост относно неустойчивото нарастване на американския дълг и потенциала му да предизвика инфлация.
В интервю за CNBC Джоунс обясни, че пренасочва инвестиционния си фокус към активи като Биткойн, злато и суровини, тъй като очаква скок на инфлацията, а не стабилност на пазара на облигации.
JUST IN: 🇺🇸 Billionaire investor Paul Tudor Jones says, “All roads lead to inflation. I’m long gold. I’m long #Bitcoin” pic.twitter.com/wNewzGEBo7
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) October 22, 2024
Джоунс подчерта, че настоящата икономическа ситуация води до инфлация, което е повлияло на решението му да заеме лонг позиции в злато и BTC. В същото време той е предпочел да стои настрана от инвестиции с фиксирана доходност, особено от дългосрочни облигации, поради мрачните си перспективи за тези пазари.
Гледната му точка отразява тази на други влиятелни финансови фигури, включително на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който наскоро призна несигурното състояние на американския дълг. Инвеститорът Стенли Друкенмилър по подобен начин изрази негативна перспектива по отношение на държавните облигации, подчертавайки нарастващата загриженост сред финансовия елит.
Джоунс също така изтъкна тревожното нарастване на американския дълг, отбелязвайки, че понастоящем той възлиза на почти 100% от БВП на страната – значителен скок в сравнение с 40% само преди 25 години. Тъй като държавният дълг се раздува до опасни нива, милиардера смята, че който и да заеме поста на предстоящите президентски избори, ще бъде изправен пред голямо предизвикателство при решаването на този проблем. Той обаче изразява и загриженост, че обещанията за разходи, дадени от вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, включително намаляването на данъците, могат да задълбочат проблема с дълга.
Той предупреди, че без сериозни усилия за ограничаване на прекомерните разходи САЩ може да се изправят пред внезапна финансова криза. Според него единственият начин да се преодолее тази ситуация е чрез икономически растеж, който изпреварва както инфлацията, така и натрупването на дълг. Той предложи Федералният резерв да запази ниските лихвени проценти, като същевременно се съсредоточи върху стимулирането на номиналния икономически растеж.
Що се отнася до инвестиционните стратегии, Джоунс препоръча да се диверсифицират активи като злато, Биткойн, суровини и акции на Nasdaq. Неговият съвет е да се избягват изцяло активите с фиксирана доходност, тъй като според него те ще бъдат по-уязвими в настоящия икономически климат.
С цена на Биткойн близо до рекордно високи нива, смелата стратегия на Strategy дава изумителни резултати.
Инерцията в пространството на дигиталните активи се натрупва, тъй като Биткойн се доближава до предишния си връх близо до $109,000, което подновява спекулациите дали предстои по-широк скок за алткойните.
От Standard Chartered твърдят, че суверенните фондове и свързаните с правителството институции все повече се обръщат към непряки стратегии за увеличаване на експозицията към Биткойн, което подкрепя смелата прогноза на банката, че ВТС ще достигне $500,000 преди 2029 г.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.