Ново проучване на 'The Economist Intelligence Unit' разкрива, че има още много работа, преди обществото да придобие доверие в Биткойн (BTC) и други криптовалути.
Проучването показва, че 64% от 3048 респонденти използват дигитални разплащания като онлайн банкиране, мобилни плащания и дигитални валути, за да платят за над половината от своите покупки.
Резултатите сочат към това, че криптовалутите са най-малко предпочитаните като метод на плащане. Само 5% от анкетираните съобщават, че винаги използват криптовалута за покупки, а 10% казват, че използват крипто активи често. Кредитните карти са най-популярният метод за плащане, следван от онлайн банкиране, пари в брой и след това криптовалута.
Резултатът от проучването през 2020 г. относно дигиталните плащания излиза, когато света преминава към безкасови финансови транзакции на фона на пандемията от коронавирус. Инвеститорите вливат големи пари в мобилните финтех платформи, докато онлайн активността расте. Гигантът за обработка на плащания Stripe, който е оценен на $36 милиарда, тъкмо завърши кръга на финансиране от $600 милиона миналата седмица. Revolut събра $500 милиона при оценка от $5,5 милиарда през февруари.
Но новите платформи, базирани на блокчейн, все още се опитват да изградят своята ниша с масовите потребители. Сред дигиталните валути респондентите имат най-малко доверие в криптовалутите, които не са подкрепени от правителството или която и да е организация, като Биткойн. Тридесет и осем процента твърдят, че тези децентрализирани криптовалути не са надеждни, докато 26% казват, че се чувстват уверени при използването им.
Респондентите имат по-голямо доверие в използването на дигитални валути на правителства или централни банки (CBDC), като 54% споделят, че тези активи са надеждни, а 14% твърдят, че не са надеждни.
Докладът цитира няколко фактора, които възпрепятстват широкото използване на криптовалута.
„…Въпросите за доверието, възможностите за използване и разбирането продължават да възникват.“
Управлението на дигиталните валути също изисква определени умения, а криптовалутата до голяма степен се разглежда като високорисков актив отчасти поради нейната волатилност.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Dogwifhat (WIF) е мемe монета, базирана на Solana, пусната на пазара през ноември 2023 г.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Подобрените отношения между САЩ и Китай спомагат за възстановяването на доверието на инвеститорите на глобалните пазари, а криптовалутите не правят изключение.