Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
По-голямата част от постъпленията в четвъртък – $934.8 милиона – са за спот Биткойн фондовете. IBIT на BlackRock доминираше, допринасяйки с $877 милиона, с което от началото на годината насам привлече над $7.7 милиарда и затвърди мястото си сред първите пет ETF-а в САЩ.
FBTC на Fidelity и ARKB на Ark последваха с умерени печалби, докато повечето други ВТС ETF-и не отбелязаха активност. Това е седмица на положителни постъпления, като от януари насам натрупаните средства надхвърлят $44 милиарда.
Спот Етериум ETF-ите добавиха $110.5 милиона, което е най-добрият им дневен резултат от февруари насам. Grayscale, Fidelity и Bitwise отбелязаха всички постъпления, докато ETHA на BlackRock остана без промяна. Секторът на ETH ETF-ите отбеляза пет поредни дни на нетни печалби.
Според анализатори, скокът вероятно е резултат от комбинация от подновено институционално доверие, благоприятна среда за поемане на риск и потенциални ликвидации на крипто резерви, държани от правителства. Майкъл Харви от Galaxy отбеляза, че „корпоративните покупки изглежда водят класацията“.
Нови данни от Santiment подчертават значителни разлики в разпределението на токените сред най-популярните криптовалути, разкривайки важни информации за трейдърите, които следят влиянието на големите играчи.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.