Неотдавнашната девалвация на валутата в Китай изглежда е в съответствие с подобни политики, провеждани по целия свят.
Нека да разгледаме защо цената на Биткойн се увеличава и защо инвеститорите все повече обмислят да прехвърлят голяма част от активите си във флагманската криптовалута – неутрална и безгранична мрежа за съхранение и прехвърляне на стойност – заедно с традиционните активи за убежище.
Докато САЩ и други страни се опитват да засилят икономическия растеж чрез намаляване на лихвения процент, инвеститорите започват да се насочват към златото, парите в брой, държавни облигации и Биткойн като хеджиране, според икономистът Раул Пал.
В Twitter, бившият изпълнителен директор на Goldman Sachs изгради теза за това защо светът все по- бързо се приближава до валутна криза. Пал също вярва, че BTC ще процъфти по време на предстоящата криза.
Той предупреждава, че:
Ние сме на най-важния етап на валутните пазари през цялата ми 30-годишна кариера. Доларът изглежда е изложен на риск от неконтролирано покачване.
Пал изтъква, че претегления доларов индекс на Fed Broad Trade буквално е на прага на пробив над масивен модел на чаша с дръжка на 130.
Междувременно ADXY (Азиатски доларов индекс) е на път да падне под ключова тренд линия.
Пал казва, че спадът от 20% или повече при всички основни азиатски валути доведе индекса до това, което той нарича “скала на смъртта”.
Валутният индекс на развиващите се пазари на JP Morgan също е на ръба на спад до ново дъно.
Поне седем други фиатни валути също спадат, отбелязва Пал, заключавайки, че укрепващият долар катализира огромна глобална дефлационна вълна. Това може да доведе до финансова криза. Хубавото е, че това може да има и положително влияние върху цената на Биткойн.
Пал каза следното като заключение:
За съжаление, ние сме на един от НАЙ-ГОЛЕМИТЕ повратни моменти на пазарите в историята. Може да не сте съгласни с моята оценка. Няма значение. Но просто НЕ МОЖЕТЕ да игнорирате риска.
Облигации. Долара. Биткойн и злато.
Благодаря за вниманието.
Инвеститорите стават все по-притеснени, след като централните банки демонстрираха, че икономическите облекчения ще продължат.
Около началото на август месец Федералният резерв на САЩ обяви, че ще намали лихвените проценти, като седмица по-късно Китай обезцени своята валута.
Например следната графика USD / CNY бе отразена от много медии.
Ясно е, че отливът от CNY към USD влияе върху цената на Биткойн. Данни от SFOX показват, че BTC е най-малко свързан с традиционните пазари.
В същото време централните банки на САЩ и Китай не са единствените, които предприемат подобни мерки.
Съвсем наскоро Банката на Тайланд намали лихвения си процент с 25 базисни пункта, за първи път от 2015 година. Резервната банка на Нова Зеландия също въведе намаление от 50 базисни точки, което изненада много инвеститори. Освен това, индийската резервна банка също намали лихвите с 35 базисни пункта.
Важно е да се отбележи, че процентът на централната банка в Индия изглежда има обратна зависимост с цената на Биткойн през последните години, ако съдим по графиката, публикувана от експерта Global Macro Value Quantman, Джон М. Спаланзани.
Интересното е, че покачването на лихвените проценти изглежда съвпада с дъното на цената на Биткойн и обратното през последните няколко години.
Други анализатори също са съгласни, че BTC все повече се появява на радара на инвеститорите, които търсят алтернативни убежища.
Например, по време на интервю за CNBC, съоснователят на Morgan Creek Digital Антъни Помплиано обсъди как Биткойн ще реагира на настоящата глобална икономическа обстановка.
Помплиано се съгласи, че девалвацията на Китайския юан играе голяма роля в сегашния бичи пазар при BTC. Той също така добави, че институциите все по-често разглеждат биткойн, тъй като “тя се е оказала некорелирана и осигурява асиметрична възвръщаемост в сравнение с традиционните активи.”
Междувременно Том Лий от Fundstrat смята, че Биткойн се е отделил от долара, което беше причината за спада на цените през 2018 г.
Ето защо не е изненада, че BTC все повече се свързва със златото, като същевременно значително превъзхожда благородните метали, традиционните запаси на стойност и почти всеки актив през 2019 г. Лий казва, че тази тенденция може да се ускори, тъй като инвеститорите търсят убежище от традиционните пазари.
Той също така вярва, че последното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв ще повлияе положително върху цената на Биткойн. На 31-ви юли той каза следното:
Биткойн става все по-добър хедж за инвеститорите срещу потенциални проблеми. Намаляването на лихвените проценти добавя ликвидност. Ликвидността вкарва пари във всички тези рискови активи, а също и хеджове, което помага на Биткойн.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.