През изминалата седмица стойността на Биткойн [BTC] спадна под прага от $30,000, което създаде усещане за несигурност на пазара.
Много експерти предполагат, че по-нататъшното понижение на цената на BTC може да има последици в различни сектори на криптовалутната индустрия, като засегне по-специално миньорите.
Говорейки за добива на Биткойн, от съществено значение е да се проучи дали той остава печелившо начинание. Изненадващо, последните данни сочат, че капитулацията на миньорите е била сравнително ниска през последните пет години.
Капитулацията на миньорите се отнася до ситуация, при която миньорите на Биткойн спират или намаляват дейностите си по добив поради неблагоприятни пазарни условия, обикновено породени от спадащи цени на Биткойн или нарастваща трудност на добива.
Фактът, че капитулацията на миньорите е сравнително кратка през последните години, предполага, че миньорите са проявили забележителна устойчивост, като са избрали да продължат дейността си по добив въпреки потенциалните предизвикателства в екосистемата за добив на BTC.
Съществува обаче вероятност условията за миньорите да се влошат в бъдеще, което да доведе до засилване на натиска за продажби. Една от причините, които допринасят за този нарастващ натиск върху продажбите на Биткойн, са нарастващите трудности, пред които са изправени миньорите. С нарастването на трудността на добива става все по-трудно да се добиват нови BTC.
Това от своя страна може да доведе до по-високи оперативни разходи и намалени възнаграждения за добив, което може да накара някои миньори да продават по-голяма част от добитите Биткойн токени, за да покрият разходите си. Повишената активност на продажбите може впоследствие да доведе до увеличаване на натиска на продажбите на пазара.
Освен това нарастващият хашрейт, който измерва изчислителната мощност, използвана при добива, също може да допринесе за по-голям натиск върху продажбите на миньорите.
С увеличаването на хашрейта конкуренцията между миньорите се засилва.
За да останат конкурентоспособни, миньорите могат да инвестират в по-мощно и скъпо оборудване, като по този начин се изправят пред допълнителен финансов натиск. Вследствие на това може да им се наложи да продават повече от добитите от тях монети, за да покрият тези разходи, което допълнително ще повиши натиска върху продажбите на пазара.
Като се имат предвид тези фактори, приходите, генерирани от миньорите, са намалели значително. Бъдещето остава несигурно по отношение на това дали тези миньори ще капитулират, или ще продължат да поддържат вярата си в BTC.
Възможно е да настъпи сериозна промяна в крипто цикъла, тъй като доминацията на Биткойн (BTC.D) отново достига критична дългосрочна съпротива.
На 13 юли Биткойн достигна нов исторически връх над $119,000, като продължи бичия си импулс благодарение на институционалното натрупване, намаляващите валутни резерви и техническите модели за пробив.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.