Известният предприемач и автор Джеф Бут подкрепя и определя Биткойн като "задължителна" инвестиция във времена, когато централните банки изострят ескалиращия проблем с дълга.
Коментарите се намират в Twitter публикация, в която се обсъжда идеята, че централните банки вярват, че могат по някакъв начин да избегнат огромен проблем с дълга, като експоненциално добавят още дълг.
1) Central banks believing they can escape a massive debt problem by exponentially adding more debt makes me think of this quote from Mises – „There is no means of avoiding the final collapse of a boom brought about by credit expansion……
— Jeff Booth (@JeffBooth) September 16, 2020
Авторът на „Цената на утрешния ден“ (книга за дефлацията), Джеф Бут посочи, че дори преди пандемията COVID-19 да налее масло в огъня, глобалният дълг бе на 250 трилиона долара в глобална икономика на стойност около 88 трилиона долара – и 185 трилиона долара от общият дълг е добавен през последните 20 години. Според usdebtclock.org САЩ оглавява списъка за национален дълг с над 10% от общия общ обем и непрекъснато нарастваща цифра от 26,7 трилиона долара
„Размотаването под каквато и форма да е, ще бъде жестоко„, прогнозира той. Бут вярва, че оставащите два избора са мрачни, като първият е неизпълнението на правителството по отношение на глобалния дълг чрез дефлационна депресия, която би включвала колапс на банковата система или дефолт чрез хиперинфлация, който изглежда започва вече с масово печатане на пари.
Продължавайки този сценарий, Бут добави;
„В моето скромно мнение – Биткойн е „задължителен“ не само [под формата на] богатство, но и като спасителна лодка.“
Коментарите идват в инфлационна среда. В края на август председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл обяви, че централната банка вече няма да третира инфлацията като основна заплаха за икономическия растеж.
В сряда, 16 септември, той разкри, че Федералният резерв е решил, че краткосрочните лихвени проценти ще останат насочени към 0% -0,25% за идните години, докато инфлацията може да надвиши прага си от 2%, ако се счете за необходимо.
Фед, подобно на повечето централни банки, остава свободен да променя целевите точки по отношение на това, което според тях е приемливо и неприемливо ниво на инфлация. Това включва възможността за отпечатване на трилиони долари в името на мерките за стимулиране. По същество правителствата трябва да намалят валутите си, за да разрушат тази планина от дългове, която са създали.
Джеф Бут е един от многото привърженици на Биткойн, които обръщат внимание на текущите банкови проблеми, които изглежда отразяват случилото се през 2008 г.
Неговата книга „Цената на утрешния ден“ е категорично предупреждение за две опасни икономически тенденции, които според него до голяма степен се игнорират. Той твърди, че технологията и дефлацията на цените ще доведат до трайно широко разпространена безработица, докато световната икономика е подкрепена от нестабилна планина от дългове. Имайки това предвид, Биткойн може да е една от малкото останали налични „спасителни лодки“.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.