Въпреки че Китай разглежда регулирането на криптовалути с голяма неохота, високопоставени държавни служители признават потенциала на икономика, базирана на дигитални валути.
Наскоро Ву Сиаолин, бивш губернатор на централната банка на държавата, също коментира Биткойн.
Китайската публикация Sina докладва, че Сиаолин приема Биткойн като най-успешното комерсиално приложение на блокчейн, като подчерта, че държавите и корпорациите имат много още да учат за приложението на технологията.
Сиаолин посочи, че дигиталните валути и дигитализацията на съществуващи валути, трябва да се базира на финансови услуги. Сред дадените примери бяха инвестиции, финансиране и изпълняване на транзакции чрез блокчейн рамка.
Тя отбеляза, че дигиталните активи са гъвкави. Те могат да открият мястото си сред други платежни инструменти, виртуални стоки, валути и дори ценни книжа в определени рамки.
Сиаолин като че ли визираше токенизацията на физическо имущество като спомена ‘виртуални стоки’.
Въпреки това, тя призова да се използва зрял подход когато се налагат правила и се изгражда финансова инфраструктура за дигитални валути. Сиаолин отбеляза, че иновацията не може да замени съществуващите финансови регулации:
В бъдеще, дигиталните валути ще са все по-интегрирани в социалното поведение и ние трябва да имаме благоразумно и обективно разбиране за него.
Бившата губернаторка на народната банка на Китай наскоро написа в ‘Talking with Leading Cadres about Blockchain’ (Разговори с Водещи Кадри за Блокчейн), че няма друго приложение на блокчейн, което се доближава до успеха на Биткойн.
Сиаолин все пак не мисли, че Биткойн може да замени държавните валути. Тя отбеляза, че BTC има ‘фатална слабост’ – волатилността му. Някои биха нарекли тази характеристика ‘най-голямата сила на криптовалутата’, но това настроение изглежда не резонира със Сиаолин, което е очаквано предвид социалистическите ѝ убеждения.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.