Низходящата тенденция при Биткойн може да се задържи по-дълго от очакваното, според някои анализатори, които намират прилики с мечия пазар през 2022 г.
Куин Томпсън, ръководител на крипто хедж фонда Lekker Capital, вярва, че спадът няма да е внезапен, а по-скоро постепенно понижение, което може да понижи Биткойн до под $60,000 до края на годината. За разлика от предишни резки сривове, той очаква бавно движение, което може да тества устойчивостта на инвеститорите.
Перспективите на Томпсън остават песимистични, въпреки че някои пазарни нагласи са по-оптимистични напоследък. Той отхвърля хайпа около крипто инициативите от администрацията на Тръмп, като Суверенния фонд на САЩ и Стратегическия Биткойн резерв, като нищо повече от новини без реално въздействие.
Коренът на неговата предпазливост се крие в настоящата икономическа среда, оформена от последните политически ходове. Един основен фактор е стремежът на правителството да намали разходите, оглавяван от Департаментът за правителствена ефективност (DOGE) под ръководството на Илон Мъск. С планове за съкращаване на федералния бюджет с до $1 трилион, Томпсън вярва, че това може да забави икономическия растеж и да намали потребителското доверие, дори ако окончателните съкращения са по-малко сериозни от планираното.
Друг аспект, който тревожи Томпсън, е потенциалното въздействие на по-строгите имиграционни политики, което според него може да доведе до недостиг на работна ръка и повишен натиск върху заплатите. Той посочи, че когато пазарът на труда се затегне, предприятията може да се борят да запазят рентабилността, което може да се отрази на икономиката и да повлияе на инвестиционните настроения.
Несигурността около митата също остава пречка. Непоследователната позиция на администрацията по отношение на търговията кара бизнеса да се колебае да инвестира, тъй като не може да предвиди бъдещите разходи с увереност. Този вид непредвидимост затруднява компаниите да планират, което води до предпазлив подход както при наемането, така и при разширяването.
Паричната политика е друг фактор в мечия възглед на Томпсън. Въпреки неотдавнашните намаления на лихвените проценти от Фед, той очаква евентуалните по-нататъшни намаления да бъдат предпазливи и разпределени, тъй като централната банка остава фокусирана върху контрола на инфлацията. Координацията между Федералния резерв, министъра на финансите Бесент и президента Тръмп сигнализира за внимателен подход, който може да не предложи бързото облекчение, на което пазарите се надяват.
Експертът смята този комбиниран икономически натиск като значително предизвикателство за Биткойн и други рискови активи. Той също така отбеляза, че администрацията изглежда по-фокусирана върху поддържането на фискалната дисциплина, отколкото върху избягването на рецесия, което предполага, че настоящата стратегия може да не се промени, освен ако икономическите условия не се влошат драматично.
С предстоящите междинни избори през 2026 г. Томпсън не изключва потенциални промени в политиката, ако икономическата болка стане твърде скъпа политически. Въпреки това, той остава скептичен, че значителни промени ще се случат скоро, оставяйки Биткойн уязвим на продължаващия низходящ натиск.
Според старшия стратег на Bloomberg, Майк Малоун, Биткойн (BTC) е надминал S&P 500 досега през 2025 г.
Спот Биткойн ETF-ите продължиха печелившата си серия в четвъртък, отбелязвайки пет поредни дни на приток, с $442 милиона добавени в последната сесия.
Прогнозата му се основава на нарастващата нестабилност в традиционните финансови системи и на това, което според него е появата на най-сериозния бичи пазар в историята.
Биткойн (BTC) в момента се консолидира в диапазона $93,500 – $95,250, според крипто анализатора Майкъл ван де Поуп, който разглежда текущото движение на цените като част от по-широка възходяща тенденция.