Начало » Биткойн » Биткойн достигна нов връх срещу турската лира

Биткойн достигна нов връх срещу турската лира

04.08.2020 21:40 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн достигна нов връх срещу турската лира

Известен Биткойн скептик призовава за валута подкрепена от злато, за да спаси Турция, когато националната им валута се срине.

В туит от понеделник професор на Стив Ханке заяви, че твърдите пари са единственият изход за Турция, която харчи милиарди долари за подсилване на лирата.

Ханке: Лирата на Турция е „пътник“

Към момента на писане тези усилия все още са напразни, тъй като още един ден на интензивна продажба изпрати лирата до рекордно ниско равнище спрямо различни валути, включително еврото и Биткойн (BTC).

Слабостта на щатския долар означава, че двойката лира – долар избягва свой собствен рекорд, въпреки че е спаднала до най-ниските си нива от май.

„Нетните чуждестранни активи на централната банка са потресаващите отрицателни 32 милиарда долара. Турция е изчерпала боеприпасите в безплодната си защита на безнадеждната лира. Само валутен борд може да спаси лирата.“

Ситуацията в Турция напомня на ситуацията, която обхвана Русия през 2014 г., когато кризата в Украйна породи маршрута, при който централната банка непрекъснато продава валутни резерви, за да укрепва рублата.

„Те се намесват доста тежко. И въпросът е колко дълго могат да направят това“, заяви стратег oт холандската банка Rabobank пред Financial Times миналата седмица.

Анкара е предприела по-либертариански подход към регулацията на Биткойн, като в контраст забранява Paypal през 2016 г.

Феновете на Биткойн и златото се обединяват срещу интервенционизма

Ханке е известен с това, че предпочита други активи тип сигурно убежище пред BTC, които той определи през юни като „не валути“.

Той се присъединява към хора като Питър Шиф в подкрепата си за златото, което в момента се намира на 2005 долара – рекорд що се отнася до щатския долар.

Интервенционистките стратегии от страна на правителствата и централните банки, когато става въпрос за валута, формират основен аргумент в полза на Биткойн като алтернатива. Както отбелязва Сайфедийн Амус в своята вече повсеместна книга ‘The Bitcoin Standard’, валутният ливъридж, който Турция сега използва, се появи само, защото правителствата премахнаха златната подкрепа на съответните си валути.

В своевременна публикация през тази седмица Амус изтъкна есе от Лудвиг фон Мизес от 1957 г. като основно оръжие срещу поклон пред онова, което той нарече „инфлационистка глупост“ на фиат.

„Нищо не е по-важно от просветляването на общественото мнение за основните разлики между истинския либерализъм, който се застъпва за свободната пазарна икономика, и различните интервенционистки партии, които се застъпват за намеса на правителството“, заключи Мизес.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Toп 10 на най-популярните криптовалути сега според CoinGecko

Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.

18.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Днес изтичат Биткойн и Етериум опции за над $5 милиарда

Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.

18.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

МВФ оспорва Биткойн покупките на Ел Салвадор

В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.

18.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Алткойните набират инерция – доминацията на Биткойн регистрира спад

Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.

17.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.