Биткойн (BTC) успя да надхвърли цената от $89,000, тъй като инвеститорите се насочиха към криптовалутата на фона на традиционните пазарни сътресения и нарастващата политическа несигурност.
Този скок подчертава нарастващата репутация на Биткойн като средство за хеджиране срещу системни рискове и привлекателността му сред институционалните инвеститори.
Неотдавнашното повишение на цената на Биткойн се дължи на няколко съвпадащи фактора. Значителното отслабване на щатския долар, при което доларовият индекс (DXY) спадна до тригодишно дъно, накара инвеститорите да проучат алтернативни активи. Едновременно с това пазарите на акции в САЩ отбелязаха забележителни понижения, като S&P 500 и Nasdaq спаднаха с над 2% на фона на опасенията относно политиките на Федералния резерв и политическото напрежение.
Институционалният интерес към BTC се засили, за което свидетелстват значителните ETF постъпленията. Само в понеделник спот Биткойн ETF-ите регистрираха нетен приток в размер на $381 милиона, отбелязвайки най-високия резултат от три месеца насам. Освен това големите корпорации продължават да увеличават дяловете си в Биткойн. Strategy, известна преди като MicroStrategy, наскоро придоби 6,556 BTC за приблизително $555.8 милиона, с което общите ѝ притежания достигнаха над 538,000 BTC.
24-часовият обем на търговията с Биткойн нарасна с близо 40%, достигайки $37 милиарда, което отразява повишената пазарна активност и интереса на инвеститорите. Тази повишена волатилност доведе до значителни ликвидации на пазара на деривати. По данни на CoinGlass през последните 24 часа общият обем на ликвидациите на крипто пазара е достигнал $274.78 милиона ($136.03 милиона в лонг позиции и $138.75 милиона в шорт позиции).
Анализаторите все по-често разглеждат Биткойн като жизнеспособно средство за хеджиране срещу традиционните рискове на финансовата система. Джеф Кендрик, ръководител на отдел „ Проучване на дигитални активи“ в Standard Chartered, отбеляза, че устойчивостта на ВТС в условията на пазарни спадове го позиционира като предпазна мярка както срещу уязвимостта на частния сектор, така и срещу финансови рискове, свързани с правителството.
Въпреки че инерцията на водещия дигитален актив остава силна, техническите показатели предполагат предпазливост. Индексът на относителната сила (RSI) навлезе в свръхпокупна територия, което показва потенциал за краткосрочна корекция. Анализаторите предупреждават за възможен спад на цените с 10-15%, ако Биткойн не успее решително да пробие нивото на съпротива от $89,000.
Въпреки потенциалните краткосрочни колебания, дългосрочните перспективи за ВТС остават оптимистични. Анализаторите прогнозират, че ако настоящите тенденции се запазят, Биткойн може да достигне $100,000 в близко бъдеще. Тази прогноза е подкрепена от продължаващото институционално приемане и благоприятните макроикономически условия.
Тъй като ВТС продължава да утвърждава позициите си в глобалния финансов пейзаж, представянето му ще бъде внимателно наблюдавано както от инвеститорите, така и от политиците.
Спот Биткойн брсово търгуваните фондове, регистрирани в САЩ, отбелязаха значителен подем.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.