Добивът на Биткойн се сблъсква с безпрецедентни нива на трудност, които в началото на август достигнаха исторически максимум.
Този скок идва в резултат на значителен пазарен спад, който рязко намали рентабилността на добивните предприятия.
Последните данни подчертават, че трудността на добива на Биткойн е нараснала рязко, което я прави едно от най-сериозните увеличения през последните години.
yesterday, #bitcoin mining difficulty reached an all-time high after a +10.5% adjustment
in absolute terms, this was the largest difficulty increase of all time
in % terms, this was the 24th biggest increase since 2016, the 73rd biggest since 2012, the 119th of all time pic.twitter.com/OTjIIWXEbE
— Alex Thorn (@intangiblecoins) August 1, 2024
При настоящите цени на BTC много от операциите за добив вече не са рентабилни, като само няколко модела на майнинг платформи остават ефективни при ниски цени на електроенергията. Това доведе до широко разпространено финансово напрежение сред миньорите, което накара някои от тях или да модернизират оборудването си, или временно да спрат дейността си.
Финансовите предизвикателства, пред които са изправени добивните предприятия, се отразяват и на предлагането на Биткойн поради потенциално намаляване на производството на нови монети, ако много операции бъдат спрени. Това напрежение е отразено в представянето на акциите на майнинг компаниите, при които се наблюдава спад, подобен на този при водещата криптовалута.
По-широкият крипто пазар също е подложен на натиск от макроикономически фактори и геополитическо напрежение. Значителните продажби на Биткойн от страна на правителства и фалирали предприятия допринесоха за негативните настроения. Въпреки тези предизвикателства анализаторите следят за признаци на потенциално възстановяване на пазара, което би могло да предостави възможности за покупки на фона на настоящата волатилност.
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Според най-новите данни, Биткойн официално изпревари Alphabet (майка компания на Google) в глобалната класация на активите, като се превърна в шестия най-ценен актив в света.
Филип Лафон, милиардерът зад Coatue Management, започва да се съмнява в позицията си спрямо Биткойн.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.