Крипто анализаторът Али Мартинез алармира за потенциален спад в цената на Биткойн, подчертавайки тревожна тенденция на седмичната графика.
Той отбеляза, че в момента при водещата криптовалута се наблюдава меча дивергенция, при която цената продължава да достига по-високи върхове, но индикаторът за инерция – индексът на относителната сила (RSI) – рисува различна картина.
В този случай RSI отчита по-ниски върхове и дъна, което сигнализира, че пазарната инерция може да не съответства на движението на цените, което е червен флаг за бъдеща слабост.
Мартинез направи паралел с подобна дивергенция, наблюдавана през ноември 2021 г., която предшестваше масивен спад на цените, при който Биткойн се срина от историческия си връх от около $69,000 до дъно от около $15,500.
Въз основа на този исторически модел експертът е предпазлив, отбелязвайки, че ВТС може да няма силна подкрепа под ценовите нива от $93,198 и $70,440, което може да предизвика по-нататъшни понижения.
Поглеждайки напред, Мартинез спекулира, че траекторията на цената на Биткойн може да отрази ранните халвинг цикли. Ако водещия дигитален актив следва тенденцията на първия халвинг цикъл от 2011 г. до 2015 г., неотдавнашният връх от $108,800 може да е знак за пазарния връх, което предполага по-голям натиск за понижение.
Ако обаче настоящият пазар се държи като цикъла от 2015-2018 г., все още може да има значително пространство за растеж преди достигането на върха, което потенциално предлага оптимистична перспектива за бъдещето.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.