От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
В молба, подадена до съда по несъстоятелност в Делауеър на 16 май, Binance заяви, че вече несъществуващата борса „игнорира реалността“ на своя крах – мащабен скандал с вътрешна измама, воден от основателя Сам Банкман-Фрийд, който вече е осъден по няколко обвинения. Крипто гигантът нарече делото „правно неоснователно“ и обвини наследниците на FTX, че основават претенциите си на спекулации и избирателна ретроспекция.
В съдебния иск се твърди, че Binance е извлякла неправомерна полза от обратното изкупуване на акции през 2021 г., финансирано с незаконно присвоени активи на клиенти, и че главният изпълнителен директор Чанпен Джао е предизвикал краха на FTX с публикация от 2022 г. за ликвидацията на FTT токени.
От Binance отричат да са извършили нарушения и в двата случая, посочвайки 16-месечната разлика между обратното изкупуване и краха на FTX и твърдейки, че публикацията на Джао се е основавала на широко разгласени финансови опасения, изразени от CoinDesk.
Освен това от борсата твърдят, че съдът в Делауеър няма юрисдикция, тъй като лицата, посочени в иска, са със седалище извън САЩ и следователно са извън неговата правна компетентност. Компанията е поискала от съда да отхвърли изцяло делото.
Междувременно FTX продължава процедурата по несъстоятелност. Управителите на имуществото обявиха, че от 30 май ще започне втори кръг на изплащане на кредитори на обща стойност над $5 милиарда. Средствата ще бъдат разпределени чрез BitGo и Kraken, като целева група са кредитори от удобна категория, а изплащанията се очаква да варират между 54% и 120% от първоначалните вземания.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.