Според вътрешни документи, цитирани от "Financial Times", Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, е скрила връзките си с Китай, въпреки че твърди, че е напуснала страната през 2017 г. след регулаторните мерки на Пекин.
Съобщава се, че борсата е наредила на служителите си да прикрият присъствието в Китай, като до 2019 г. е имала активен офис в континенталната част на страната и е използвала китайска банка за изплащане на заплати. Твърди се, че Binance е инструктирала служителите си да признават само за офиси в Малта, Сингапур и Уганда и да избягват споменаването на други места, включително Китай.
Твърди се, че платформата е включила инструкции в документацията за включване на новите служители в Китай да инсталират виртуални частни мрежи на своите устройства, за да прикрият китайското си присъствие.
Binance категорично отхвърли твърденията, че незаконно е обслужвала клиенти в САЩ и е прикривала връзките си с Китай. Говорител на борсата заяви, че бизнесът не оперира в страната и няма технологии, включително сървъри или данни, базирани там.
Говорителят също така нарече информацията на анонимните източници „древна история“ и заяви, че тя неправилно описва операциите на компанията. Financial Times не можа да установи дали китайските офиси, цитирани във вътрешните съобщения на компанията, все още са активни.
Въпреки това, според бивш служител, цитиран от изданието, много от разработчиците на борсата все още са в Китай.
Борсата е подложена на все по-засилен регулаторен контрол, като Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) я съди по обвинения, че незаконно е обслужвала клиенти в САЩ. Това не е първият път, в който Binance попада под обстрела на регулаторните органи, с разследвания от страна на CFTC, Комисията за ценни книжа и борси (SEC), Службата за вътрешни приходи (IRS) и федералните прокурори.
Регулаторният натиск върху Binance и други борси за криптовалути вероятно ще се увеличи, като се появиха опасения относно потенциалното им използване за пране на пари, финансиране на тероризма и други незаконни дейности.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очертава се масивна банкова криза, твърди Нуриел Рубини
Въпреки регулаторните предизвикателства, пред които е изправен борсата, главният ѝ изпълнителен директор, Чанпен Джао, остава оптимист за бъдещето на криптовалутите.
В неотдавнашна блог публикация той написа:
„Крипто индустрията все още е в началото си и с разрастването си ще се развиват и нейните регулации. Като компания ние се ангажираме да работим с регулаторните органи, за да гарантираме спазването на изискванията, като същевременно напредваме в приемането на криптовалутите в световен мащаб.“
Binance също така положи усилия да подобри мерките си за съответствие и сигурност, включително като назначи бившия криминален следовател от Министерството на финансите на САЩ Грег Монахан за свой глобален служител, отговарящ за докладването на изпирането на пари.
Неотдавнашните доклади за предполагаемите връзки на Binance с Китай подчертават предизвикателствата пред индустрията на криптовалутите и необходимостта от по-голяма прозрачност и мерки за спазване на правилата.
Увеличаващият се регулаторен контрол върху Binance и други борси за криптовалути вероятно ще продължи и тези платформи ще трябва да работят в тясно сътрудничество с регулаторите, за да отговорят на техните опасения.
Въпреки че бъдещето на криптовалутата остава несигурно, нарастващото приемане на Биткойн и други цифрови активи от страна на основните компании и институционалните инвеститори предполага, че те са тук, за да останат.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.