Най-голямата крипто борса издаде предупреждение за атака със зловреден софтуер, насочена към нейните потребители, която променя адресите за теглене на криптовалути.
Зловредният софтуер заменя адреса на потребителя, на който е трябвало да се извърши тегленето, с адреса на извършителя, което води до необратими финансови загуби, ако потребителят не забележи промяната, преди да завърши транзакцията.
От август 2024 г. насам този комплексен софтуер се разпространява, като атакуващите го използват, за да пренасочват средства към своите портфейли. Екипът по сигурността на Binance активно блокира и докладва тези злонамерени адреси и предупреждава засегнатите потребители. Те също така включват подозрителни адреси в черния списък и координират действията си с правоприлагащите органи.
На потребителите се препоръчва да проявяват изключителна предпазливост, когато изтеглят приложения или разширения за браузъри, особено от неофициални източници, и да проверяват повторно адресите за теглене. От борсата предлагат да се правят скрийншоти на адресите на портфейлите, преди да се потвърдят транзакциите, като допълнителна предпазна мярка.
Освен това се появи фалшив уебсайт, който се представя, че предлага помощ при проблем със зловреден софтуер. Този сайт, който злоупотребява с марката на Binance, се опитва да подмами потребителите да предоставят неоторизиран достъп до портфейлите си. Binance подчерта, че тези измамници използват жертви, които вече са засегнати от такъв софтуер, подчертавайки важността на бдителността срещу подобни измамни практики.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.