На 30-ти август потребител на Github сподели за загуба на 1400 биткойни (BTC) чрез сложен хак, който засегнал Electrum портфейла му.
Анализът на N-chain показва, че хакерите са имали сметка в Binance и че някои от транзакциите, използвани за преместване на откраднатите монети, може да са с произход от Санкт Петербург, Русия. Важно е обаче да се отбележи, че заключенията, предоставени от блокчейн проучвания, обикновено са повече вероятностни, отколкото детерминистични.
Въпреки това, няма яснота как е извършена атаката, тъй като софтуерът на Electrum се счита за сигурен, ако е правилно конфигуриран. Ищецът заяви, че нападението се е случило, след като е пуснал портфейла за първи път от 2017 г. Той твърди, че когато е инсталирал актуализация на софтуера, целият му баланс е бил прехвърлен на неизвестен адрес.
На две сметки разстояние от адреса на измамника, намираме теглене на 5 BTC от Binance, което се е случило през януари 2018 г. Между тях не се е появило друго лице, така че Binance вероятно трябва да има самоличността на хакера или техните сътрудници, при условие че борсата е имала подходящи KYC процедури.
Интересното е, че вчера главният изпълнителен директор на Binance, Чанпенг Джао, написа в Twitter, че неговата борса е включила в черния списък съответните адреси.
We blacklisted the addresses involved, but …
— CZ Binance (@cz_binance) August 30, 2020
След като са получили контрол над 1400+ BTC, престъпниците са започнали да ги местят и да ги диверсифицират в по-малки портфейли. На няколко пъти Биткойна нодът, който обработваше тези транзакции, беше проследен до Санкт Петербург, Русия – въпреки че е възможно крадците да използват VPN, за да скрият истинското си местоположение.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.