Белгийският финансов надзор съобщи, че измамниците са откраднали приблизително 12 милиона долара от инвеститори в страната, използвайки измамни реклами.
В предупреждение от 5 октомври от Органа за финансови услуги и пазари (FSMA), регулаторът изчислява, че инвеститорите в Белгия са загубили най-малко 10 милиона евро – около $11,8 милиона – между май 2019 и септември 2020 от измамни платформи , включително тези, които се занимават с криптовалути.
FSMA съобщи, че такива платформи мамят жертви, използвайки фалшиви реклами в социалните медии, включващи снимки на известни личности, насочвайки ги да предоставят информация на злонамерени актьори.
„Тези платформи често използват много агресивни методи, за да се опитат да ви убедят да инвестирате все по-големи суми“, заяви финансовият надзорник. „Те също така ще се опитат да ви убедят да им позволите да поемат контрола над вашия компютър от разстояние, за да могат да извършват определени плащания.“
За инвеститорите в Белгия методите на измамниците включват контакт с хора по телефона, след като са убедени да се откажат от данните си за контакт и предлагат да управляват активите си. Измамниците отправят „обещания за високи добиви или дори гарантирана възвръщаемост“.
Въпреки че оценката на FSMA включва и измамни платформи, предлагащи инвестиции в бинарни опции, продукти на валутния пазар и договори за разлики, това може да представлява нарастване на броя на случаите на крипто измами в Белгия.
През май бе съобщено, че икономическият инспекторат на Белгия отчита $3,2 милиона загуби в резултат на измами с криптовалути през 2019 г. Федералната обществена служба на страната отчита $2,5 милиона загуби заради крипто измами година преди това.
Белгийските власти са предприели превантивни мерки за справяне с проблема. През февруари FSMA включи в черния списък над 140 измамни уебсайта, свързани с крипто. Въпреки това, FPS изчисли, че инвеститорите в Белгия обикновено губят около $152 милиона от такива измами всяка година, като повечето инциденти остават неотчетени.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.