Banque de France проявиха интерес към стейбълкойновете, както е посочено от губернатора на банката Франсоа Вайлрой де Галхау в доклад на Bloomberg от 14-ти май.
Вайлрой казва, че банката “наблюдава с голям интерес” нарастващите мрежи, които позволяват на членовете да обменят стейбълкойнове за ценни книжа, стоки и услуги. Той прави разграничение между стабилните токени и криптовалутите като цяло, като казва, че стабилизираните „са доста различни от спекулативните активи като BTC – и са по-обещаващи“.
Вайлрой е откровен Биткойн критик, особено като направи следното изявление на конференция през 2017 г. в Пекин, Китай:
Трябва да сме наясно: Биткойн по никакъв начин не е валута или дори криптовалута. Това е спекулативен актив. Неговата стойност и крайната волатилност нямат икономическа основа и те не са ничия отговорност. Banque de France напомня на инвеститорите в биткойн, че правят това изцяло на свой собствен риск.
Марио Драги, председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ), чийто член е управителният съвет на Вайлрой, наскоро се повтори, заявявайки, че криптовалутата не е валута, а по-скоро рискован актив. Драги посочва липсата на подкрепа за токени като биткойн, риторично питайки: „Кой стои зад криптовалутите?“
За разлика от биткойните, стейбълкойновете са проектирани така, че тяхната стойност винаги да е свързана директно с някой актив, например злато, или са стабилизирани чрез алгоритъм. Редица сейбълкойнове имат фиксирана стойност към валути.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.