В началните етапи на развитие на криптовалутите банките бяха враждебни към този клас активи.
Въпреки това, широкото възприемане на блокчейн-базирана технология за обработка на финансови транзакции по-бързо, по-безопасно и по-ефективно доведе до преосмисляне на традиционните процеси сред банковите гиганти.
Банковите институции имат политики за използването на издадени от банката кредитни карти за закупуване на криптовалута. Тази практика е ограничена до базирани в САЩ банкови институции. Въпреки че криптовалутите със сигурност имат много почитатели, те остават изключително волатилен клас активи и не се препоръчват като запас от стойност.
Няколко грандиозни инцидента с кражба на дигитални валути през годините също изострят скептицизма на утвърдените финансови предприятия и паричните власти.
Човек трябва само да разгледа колебанията на цената на Биткойн и алткойните през последните две години, за да се увери във волатилността на този клас активи. Например BTC беше с цена от 6,700 долара през септември 2018 г. и се търгуваше на около 8,400 долара през септември 2019 г. Между тези две дати имаше сериозни колебания в цената, като най-голямата криптовалута в света спадна под $ 3,500, преди да стигне максимум от над 12,500 долара през юли 2019 г.
Докато банките и регулаторите избягват драматичната нестабилност на BTC, именно тази особеност е толкова примамлива за спекулантите. Такъв е интересът към криптовалутите, че много хора търгуват движението на цените чрез CFD (ДЗР – договор за разлика) на установени брокерски услуги.
Търговията със CFD е търговия с деривати, при която търговците купуват договори за BTC и други криптовалути въз основа на очакванията за бъдещото движение на цените. Това катализира обществения интерес към криптовалутите като цяло.
След безпрецедентния бичи пазар от 2017 г., пазарът на криптовалути претърпя бурен спад, в който печалбите се изтриха по време на корекция. 2019 година обаче донесе със себе си нова нова надежда на пазара на криптовалути, което от своя страна облекчи негативните възприятия на банките и други утвърдени финансови институции.
През последните години компаниите за кредитни карти работеха съвместно с банките, за да променят категоризацията на покупки на цифрови валути. По този начин може да се начислят допълнителни такси за покупки на криптовалути.
Не беше рядкост лихвени проценти около 23% – 25% да бъдат начислявани като такси за крипто посредничество. Ходовете за регулиране на индустрията за търговия с крипто поставиха серия от предпазни мерки под формата на по-високи такси и комисиони, когато става въпрос за покупки.
Това, че IRS разглежда Биткойн и другите криптовалути като активи, е забележимо от гледна точка на това как се облага с данък. Дори Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) наложи строги мерки за това как се провежда ICO – те вече се възприемат по закон като IPO.
Въпреки засиления контрол в САЩ, има няколко водещи американски банки, които приемат транзакции с криптовалути. Приблизително 30% от банките не са обект на тези строги изисквания. Най-голямата сред тях е “Goldman Sachs”, която сега има собствена цифрова валута, известна като “Circle”.
Тази криптовалута е създадена в интерес на генерирането на ценова стабилност. Стойността ѝ не се извлича от изключително променливия пазар на криптовалути. Вместо това, тя е обвързана със стойността на щатския долар.
“Citibank” проучва възможностите на базираните на блокчейн технологии от 2015 г. Ръководителят на “Citi Innovation Labs” Кийн Мур може да се похвали с най-малко 3 блокчейна за концептуална виртуална монета – Citicoin – чиито разработка е прекратена.
По същия начин като много други банки, базирани в САЩ, Citibank също забрани на притежателите на сметки да купуват криптовалути с техните кредитни карти.
Банките признават, че блокчейн технологията е единственият начин да се конкурира със сигурността, бързината и надеждността на интелигентните договори. Поради тази причина JPMorgan инвестира в блокчейн проекти с технология на разпределен леджър (DLT).
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.