Офисът на регулатора на валутата (ОРВ) дава на всички национални банки в САЩ да предлагат крипто попечителски услуги.
В публично писмо от 22-ри юли, Джонатан Гулд – старши заместник-контролер и старши адвокат – написа, че всяка национална банка може да държи уникалните криптографски ключове за крипто портфейли, като по този начин проправи път за националните банки да държат крипто за клиентите си.
Писмото е голямо развитие за крипто индустрията. Досега, попечителството на дигитални активи беше територия на специализирани фирми като Coinbase. Сега големите регулирани финансови компании, които предлагат попечителство за други класове активи, могат да предложат тази услуга.
Писмото, което вероятно е адресирано до неидентифицирана банка, отбеляза, че банките ‘могат да предлагат по-сигурни попечителски услуги от съществуващите алтернативи’ и потребителите и инвестиционните съветници биха искали да използват регулирани попечителски услуги, за да са сигурни, че няма да изгубят частните си ключове и достъп до средствата си.
“Предлагането на попечителство на криптовалути би било различно в няколко отношения от други попечителски дейности,”
В писмото се подчерта нужда от дигитални портфейли, тъй като криптовалутите съществуват на блокчейн и няма физическо притежание на тези активи.
“ОРВ разпознава, че с технологизацията на финансовите пазари вероятно ще има нарастваща нужда банките и други доставчици на услуги да се възползват от новата технология и иновативни начини да предложат традиционни услуги на клиентите,”
В писмото също се твърди, че банките, навлизащи в пространството, ‘трябва да разработят и имплементират тези дейности, които са консистентни с адекватни практики за менажиране на риск и да ги приведат в ред с цялостните бизнес планове и стратегии на банката.’
Офисът на регулатора на валутата в момента се оглавява от Брайън Брукс, бившо изпълнително лице на Coinbase, който се присъедини към регулатора по-рано тази година. Той вече е предложил няколко реформи, които ще са в полза на крипто пространството, включително и национална харта, която спестява нуждата от отделни лицензи за всичките щати за преводи на пари, ако предлагат платежни услуги.
В писмото също се утвърди, че “националните банки могат да предлагат банкови услуги на законни бизнеси […], включително на криптовалутни бизнеси, стига да менажират ефективно рисковете и да се съобразяват със закона.”
Добър пример за подобна ситуация е JPMorgan Chase, която работи с Gemini и Coinbase.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.