Австралийски финансови институции са изпрали $387 милиона за латиноамерикански кокаинови картели, според нов доклад.
Australian Financial Review казва, че мрежата за пране на пари обхваща няколко континента, включително Южна Америка, откъдето идват тежките наркотици, Северна Америка, където се продават и Югоизточна Азия, където приходите от продажбата на наркотици се получават по банкови сметки.
В Австралия парите бяха наслоени чрез различни банкови сметки, преди да започне фазата на пране на пари, базирана на трейдинг.
Докладът разкрива, че всяка година между 2014 и 2017 г. над $77 милиона са преминали през австралийските банки.
След като стигнат Австралия, парите са били използвани за закупуване на електронника като лаптопи, гейминг конзоли, смарт устройства, цифрови фотоапарати и други.
След това тези висококачествени електронни артикули бяха изпратени в чужбина за продажба с намерението да се интегрират приходите във финансовата система като легитимни пари.
Докладът също така посочва, че схемата за пране на пари е излязла на бял свят, след като е открито неправомерно фактуриране в търговията.
„Престъпната мрежа беше открита, когато органите на реда забелязаха, че цифрите във фактурите, използвани от износителите и вносителите, не съвпадат.“
Според Австралийските гранични сили (ABF) девет неидентифицирани австралийски финансови институции несъзнателно са участвали в мрежата за пране на пари.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.