Волатилността на Биткойн е намаляла през последните месеци, което може да означава навлизане на големи банки в пространството, твърдят анализатори от JP Morgan & Chase and Co.
Големите банкови организации и институционалните инвеститори биха могли да засилят скоро търсенето си на Биткойн, коментират изследователи от JP Morgan Chase & Co. Те разсъждават, че нивата на волатилност на BTC намаляват през последните седмици, което може да бъде голям плюс за институциите.
Анализаторите, представляващи гигантските американски мултинационални инвестиционни банки, водени от Николаос Панигирцоглу, напоследък са все по-заинтересовани да докладват различни аспекти, свързани с BTC. Докато някои включваха представянето на Биткойн срещу златото, други подчертаха прословутата висока волатилност на криптовалутата.
Въпреки това, изследователите са критикували актива в миналото заради значителната му волатилност, която може да тласне криптовалутата до двуцифрени проценти за един ден. Сега обаче те признаха, че флагманската криптовалута напоследък се е успокоила, което може да означава навлизане на банки и повторно навлизане в институции.
„Тези предварителни признаци за нормализиране на волатилността на Биткойн са обнадеждаващи. Според нас потенциалната нормализация на волатилността на Биткойн оттук вероятно би спомогнала за засилване на институционалния интерес занапред“ – пишат в доклад, цитиран от Bloomberg.
Те посочиха, че тримесечната реализирана волатилност за първия по рода си крипто актив е спаднала до 86%, след като надхвърли 90% през февруари. Освен това реализираната шестмесечна волатилност също е спаднала до приблизително 73%.
По този начин институциите и по-точно банковите единици, които са склонни да се пазят от силно волатилни активи, може да се насочат към криптовалутното пространство.
Докато базираните в САЩ институции, като BlackRock и MassMutual, се забъркват с BTC през последните месеци, американските банки спазват дистанция. Някои, като Goldman Sachs, дори открито пренебрегваха заслугите на BTC.
Посоката на вятъра обаче се променя, което може би се дължи на Morgan Stanley. В рамките на два месеца банката даде възможност на своите институционални клиенти да купят BTC чрез три фонда, планирали са да придобият дял в крипто борсата Bithumb и са подали заявление за получаване на експозиция на BTC до 25% за 12 от своите фондове.
Само преди няколко месеца Goldman заяви, че Биткойн не е клас активи и открито критикува цялата индустрия. И все пак гигантската банка подаде заявление за BTC ETF пред SEC и обяви плановете си да пусне Биткойн услуги за своите клиенти по-късно тази година.
JPM също има противоречива история с BTC, тъй като главният изпълнителен директор Джейми Димон нарече актива „измама“ преди няколко години, преди да се извини публично. Сега JPMorgan заяви, че ще пусне услуга за експозиция към крипто-фокусирани публични компании.
Също така си струва да се посочи, че най-старата банка в Америка, BNY Mellon, също показа прокрипто подход, като пусна BTC услуги за попечителство.
Нова информация, получена от задвижваното от изкуствен интелект проследяване на тенденции на CoinMarketCap, разкрива четирите най-влиятелни крипто тренда, които в момента оформят пазара: BTCFi & DePIN, регулаторните пробиви в САЩ, икономиките на агентите с изкуствен интелект и токенизацията на активи от реалния свят (RWA).
Нов анализ на графиките предлага поразителна прогноза: Колко ВТС ще са нужни на човек, за да се пенсионира комфортно до 2035 г. в различни държави – при условие че цената продължи да расте и инфлацията се коригира със 7%.
Изглежда, че Strategy официално е влязла в топ 10 на корпоративните трезори на S&P 500 с огромните си авоари от $71 милиарда в Биткойн – заемайки 9-то място и прескачайки големи компании като Exxon, NVIDIA и PayPal.
Според данни на Farside Investors през изминалата седмица Биткойн ETF-ите в САЩ са регистрирали нетни входящи потоци в размер на $2.39 милиарда, което е един от най-силните капиталови приливи от стартирането им.