Навлизането на големите технологии във финансовата сфера и нарастващата дигитализация на банковия сектор са довели до появата на нови уязвимости и изостряне на съществуващите рискове, което потенциално налага нови регулации, се посочва в доклад, публикуван от световните банкови регулатори в четвъртък.
Базелският комитет за банков надзор подчерта, че разрастването на облачните изчисления – чрез които външни технологични компании поддържат критични банкови услуги – възходът на изкуствения интелект (AI), използването на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT) и разпространението на отвореното банкиране, при което финтех компаниите споделят данни за клиентите си с банките, допринасят за тези нови рискове.
„Тези развития могат да доведат до по-големи стратегически рискове и рискове за репутацията, по-широки фактори, които биха могли да поставят под въпрос операционния риск и устойчивостта на банките, както и потенциални системни рискове поради засилените взаимовръзки“, отбеляза комитетът.
Използването на външни оператори от банките въвежда „нови възли от канали и взаимовръзки“, за които може да не се прилагат същите регулаторни стандарти като за самите банки, се казва още в доклада.
Регулаторните органи често създават такива доклади, за да съберат факти и да разберат обхвата на даден сектор, като поставят основите на потенциални нови регулации.
„Когато трябва, комитетът ще прецени дали са необходими допълнителни стандарти или насоки за ограничаване на тези рискове и уязвимости“, се посочва в доклада.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.