Навлизането на големите технологии във финансовата сфера и нарастващата дигитализация на банковия сектор са довели до появата на нови уязвимости и изостряне на съществуващите рискове, което потенциално налага нови регулации, се посочва в доклад, публикуван от световните банкови регулатори в четвъртък.
Базелският комитет за банков надзор подчерта, че разрастването на облачните изчисления – чрез които външни технологични компании поддържат критични банкови услуги – възходът на изкуствения интелект (AI), използването на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT) и разпространението на отвореното банкиране, при което финтех компаниите споделят данни за клиентите си с банките, допринасят за тези нови рискове.
„Тези развития могат да доведат до по-големи стратегически рискове и рискове за репутацията, по-широки фактори, които биха могли да поставят под въпрос операционния риск и устойчивостта на банките, както и потенциални системни рискове поради засилените взаимовръзки“, отбеляза комитетът.
Използването на външни оператори от банките въвежда „нови възли от канали и взаимовръзки“, за които може да не се прилагат същите регулаторни стандарти като за самите банки, се казва още в доклада.
Регулаторните органи често създават такива доклади, за да съберат факти и да разберат обхвата на даден сектор, като поставят основите на потенциални нови регулации.
„Когато трябва, комитетът ще прецени дали са необходими допълнителни стандарти или насоки за ограничаване на тези рискове и уязвимости“, се посочва в доклада.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.