Банката на Русия планира да следи всички трансгранични транзакции с криптовалути през следващите шест месеца, включвайки 19 големи банки като Citibank, MTS Bank и Raiffeisenbank.
Тези банки ще докладват подробна информация за участващите страни, методите на транзакциите и използваните платежни системи. Целта е да се регулират незаконните трансфери и да се контролират капиталовите потоци, тъй като Русия увеличава фокуса си върху международните крипто плащания и намалява зависимостта си от щатския долар.
Кристина Мкртчян от Московското дигитално училище отбеляза, че тези данни биха могли да помогнат за контрола на незаконните транзакции, въпреки че експертите поставят под въпрос точността им поради разпространението на транзакциите от типа „peer-to-peer“ (P2P).
През юли 2024 г. Русия одобри използването на криптовалути за международни плащания, обръщайки предишната си позиция, тъй като напрежението със САЩ ескалира. Страната проучва възможностите за регулирани трансгранични дигитални разплащания, за да избегне западните санкции.
Междувременно Русия ускори разработването на своята дигитална рубла, като си постави за цел масовото ѝ приемане до 2027 г. Планира се и създаването на стабилни монети, свързани с китайския юан и валутите на БРИКС, както и две нови крипто борси в Москва и Санкт Петербург.
Банката на Русия увери, че дигиталната рубла няма да повлияе на инфлацията, тъй като променя структурата на парите от пари в брой към дигитални, като запазва предлагането постоянно. Инфлационният натиск обаче се повиши поради продължаващия конфликт с Украйна, което накара централната банка да повиши лихвените проценти от 18% на 19% през септември 2024 г.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.