Американският икономист Питър Шиф заяви, че възнамерява да се бори да му бъде разрешено да продаде Euro Pacific International Bank, която е създал в Пуерто Рико.
Властите временно са спрели дейността на банката като част от продължаващо разследване, като се предполага, че капиталът на банката е отрицателен и възлиза на $1.3 милиона към края на 2020 г. и че „като такъв субектът е класифициран като неплатежоспособен„, според доклад на Associated Press от 1-ви юли.
Според заповедта за прекратяване, която е издадена от Съвместния ръководител на Глобалното данъчно правоприлагане – многоправителствена агенция, която таргетира данъчните престъпления и прането на пари, финансовата институция отчита и нетна загуба от около $751,000 през 2019 г. и общи кумулативни загуби от близо $4 милиона, както и нетна загуба от около $550,000 през първите три месеца на 2022 г.
Банката получава лиценз за извършване на дейност на територията на Съединените щати през 2017 г. и през следващите две години изгражда около 15,000 сметки. По-късно обаче депозитите ѝ намаляват до $150 милиона и в резултат на това тя губи клиенти.
Преди две години правоприлагащият орган предприе действия, „за да сложи край на подозренията, че банката улеснява укриването на данъци в офшорни зони и прането на пари„.
По повод на предполагаемото улесняване на укриването на данъци в офшорни зони Шиф отбеляза, че въпреки неприязънта си към законодателството за борба с изпирането на пари, както и към други ограничения и данъци, той все пак го спазва.
„Загубихме много неща, защото хората се страхуваха. Фактът, че съм толкова готов публично да критикувам правилата, по-добре вярвайте, че правя всичко възможно да не ги нарушавам„, каза той.
По думите на Шиф банката също така никога не е била обект на разследване. Съобщава се, че през 2020 г. агенти от Службата за вътрешни приходи са посетили банката и са го информирали, че проверяват клиентите на банката.
В изявлението си той твърди:
„Нашето спазване на правилата е толкова стриктно, а ние закриваме сметки толкова бързо“.
Той заяви, че никога не е приемал клиенти, свързани с криптовалути, канабис или други сектори.
„Правех всичко по правилата и това ми струваше цяло състояние. Огромен шок е, че са направили това.“
Тъй като службата е провела среща с Шиф през октомври и той е подписал документ за съгласие за извършване на необходимите корекции, Наталия Зекейра, комисар на Службата на комисаря по финансовите институции на Пуерто Рико, не разбира защо Шиф е бил шокиран от действията на агенцията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто пазарът вероятно ще се насочи нагоре докато традиционните активи падат – Д. Морхед
Според Зекейра заповедта за съгласие, която той е подписал, е изисквала управленски и стратегически промени, които не са били осъществени, а тези процедури са различни от промяната на собственика.
„Регулаторът има право да изисква най-доброто от своята институция и това, че си подал нещо, не ти дава право да заключиш, че си в съответствие„, каза тя.
„Регулаторите не са детегледачки.“
Накрая Шиф заяви, че е инвестирал $7 милиона от собствените си средства в банката, за да я поддържа в работно състояние, и че всички клиенти ще могат да получат пълно възстановяване на парите си.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.