Литовската централна банка се присъединява към световната тенденция на дигитални валути, като активно изследва технологията.
В неотдавнашно интервю с The Payers, главен икономист в отдела за пазарна инфраструктура в Литва, Айсте Юскейт спомена, че дигиталните валути имат потенциал да повлияят на финансовата система по „значителен начин“.
Юскейт изтъкна редица предимства за дигиталните валути на централната банка (CBDC), включително осигуряване на по-стабилна форма на пари в отдалечени региони с намален достъп до банкомати и намаляване на разходите за гражданите в чужбина, опериращи на пазара на парични преводи.
Икономистът на Банката на Литва твърди, че няма настоящ „консенсус“ относно баланса на разходите и ползите на CBDC или тяхното въздействие върху паричната политика и финансовата стабилност. Юскейт заяви, че по-голяма яснота по отношение на технологията ще позволи на централните банки да изберат дизайн на дигитална валута, за да „смекчат потенциалните нежелани странични ефекти“.
Юскейт коментира и влиянието на частния сектор, като например Libra на Facebook.
‘“Този импулс на частния сектор да се справи с възприетите неефективности във финансовата система е напълно разбираем. Независимо от това, задачата на официалните институции е да бъдат на първа линия за тези промени и да осигурят надеждни действия, които дават най-голяма полза за обществото.“
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.