Банката за международни разплащания (BIS), глобална организация, която е чадър за централните банки, наскоро публикува проект, в който се очертава бъдещето на дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Според последния годишен икономически доклад на BIS токенизацията на фиатната валута притежава значителен потенциал, но за да се улесни нейното прилагане, е необходима частно контролирана и унифицирана система.
В доклада се посочва, че единна счетоводна книга, интегрираща безпроблемно транзакциите и използваща програмируемостта, би могла да даде възможност за неприложими понастоящем споразумения и да разшири обхвата на възможните икономически резултати.
За да се насърчи финансовото приобщаване и справедливостта, множество счетоводни книги, всяка от които отговаря на специфични случаи на употреба, биха могли да съществуват едновременно и да бъдат свързани помежду си чрез интерфейси за приложно програмиране, за да се осигури оперативна съвместимост.
В доклада си BIS критикува усилията на крипто индустрията за създаване на децентрализирани системи за ценности без доверие в банките, политиците и посредниците. Макар да призна, че криптовалутите и децентрализираните финанси (DeFi) са предложили проблясъци на потенциала на токенизацията, BIS твърди, че криптовалутите са несъвършена система, неспособна да поеме ролята на бъдещите пари.
BIS изтъкна трудностите на банковата индустрия при създаването на приватизирани и централизирани блокчейн системи за токенизиране на фиатната валута, които досега са довели до несвързани „силози„, които не могат да комуникират ефективно или да си сътрудничат.
Описвайки своя проект за CBDC като „променящ правилата на играта„, BIS набляга на създаването на система, позволяваща безпроблемно прехвърляне на стойност между банките по света. Проектът включва CBDC, токенизирани депозити и други токенизирани вземания върху финансови и реални активи.
BIS разглежда тези елементи като интегрирани в нов тип инфраструктура на финансовия пазар (FMI), наречена „унифицирана счетоводна книга„.
Като помещава парите на централната банка и други вземания на едно и също място, единната счетоводна книга се възползва от окончателността на сетълмента, като увеличава доверието в централната банка. Това споделено място притежава огромен потенциал за усъвършенстване на паричната и финансовата система чрез пълноценно използване на предимствата на токенизацията.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.