В очакване на предстоящата само след няколко седмици годишна среща на върха на съюза, Банката на БРИКС призова развиващите се страни да се откажат от щатския долар.
Дилма Русеф, председател на Новата банка за развитие на БРИКС, подчерта, че тези държави трябва да дадат приоритет на местните си валути.
Неотдавна Русеф се срещна с руския президент Владимир Путин, за да обсъдят политиките на банката и националните валути. По време на срещата тя увери, че няма пречки развиващите се страни да извършват търговия, използвайки националните си валути, като по този начин продължи усилията на блока да намали зависимостта си от щатския долар.
През тази година блокът БРИКС се превърна в значим играч на геополитическата сцена, като ясно се фокусира върху две основни цели: насърчаване на икономическия растеж и намаляване на зависимостта от долара.
Тези цели изглежда се допълват взаимно, тъй като блокът активно насърчава използването на националните валути за засилване на търговията и подпомагане на съответните икономики.
Русеф подчерта, че развиващите се страни трябва да се въздържат от използването на зелените пари и вместо това да приемат собствените си валути. Тя сподели това мнение с Путин по време на неотдавнашната им среща, която се състоя преди предстоящата двудневна годишна среща на върха, насрочена за 22 август в Йоханесбург.
Акцентът на блока върху националните валути е очевиден и би трябвало да продължи, тъй като развиващите се страни се стремят да се присъединят към БРИКС, допринасяйки за глобалните усилия, в посока дедоларизация.
Путин информира Русеф, че разплащанията в национални валути се увеличават. Освен това той призна ролята на банката в подпомагането на тези усилия. Очаква се на предстоящата среща на върха да се надгради тласъкът към по-широко използване на националните валути, както и да се разгледат критериите за разширяване на блока.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.