"Анализът показва, че концепцията за цифрова валута е софизъм."
Доклад, публикуван от Банката на Финландия, написан от един от нейните съветници, твърди, че криптовалутите не са реални форми на пари.
Според Алекси Грим, съветникът по дигитализация на централната банка, криптовалутите „въобще не са валути, а счетоводни системи за несъществуващи активи“.
„Голямата илюзия“, според него, е резултат от това, че „понятието за пари все още е слабо разбрано“ и по-скоро „объркващият избор на терминология“, описан в оригиналната бяла книга, създадена от създателя на Биткойн, Сатоши Накамото.
Търсейки да разбере истинските функции на Биткойн, Грим направи паралел между това как работи той и как функционира една традиционна банка. На първо място, счетоводителите в традиционната банка са близки до копаещите. Второ, централизираната счетоводна книга, съхранявана от банките, за да записва салдата по сметки и транзакции, е подобна на Биткойн блокчейна.
Грим отбеляза:
Единствената разлика между системата за криптовалути и традиционен леджър е, че в системата на криптовалутите книгата се разпространява в мрежа от компютри, докато традиционната банка поддържа книгата в централизирана компютърна система. Няма обаче практическа разлика в това, което правят системите.
Той продължава, добавяйки: „Парите, по своята същност, са разчетни единици.“ Те няма да заменят съществуващите в момента форми на пари и няма да се превърнат в единствената форма на пари, без институционална подкрепа.
Дали банката на Финландия е съгласна с Грим, може би не е от твърде голямо значение. През 2014 г. централната банка класифицира Биткойн като нещо като стока, а не като валута.
И все пак, темата остава интересна за институцията, след като публикува многобройни научни статии, които изследват многостранните проблеми около крипто-композициите и блокадата.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Според ново проучване на Университета в Кеймбридж, добива на Биткойн е по-устойчив от всякога.
Биткойн може скоро да надмине $120,000, според Джефри Кендрик, ръководител на отдела за проучване на дигиталните активи в Standard Chartered.
Според New York Digital Investment Group (NYDIG) Биткойн може да си извоюва нова идентичност като надеждно средство за съхранение на стойност в периоди на финансова нестабилност.
Репутацията на Биткойн като щит срещу икономически и политически сътресения набира инерция, според нов доклад на QCP Capital.