През последните месеци американската икономика е изправена пред много предизвикателства и тези опасения се отразяват в мненията на някои от водещите финансови институции в страната.
Bank of America предупреди, че американската икономика може да бъде изложена на риск от свиване през второто тримесечие, допълвайки подобни опасения, изразени от главния изпълнителен директор на JP Morgan – Джейми Димън.
Предупреждението е следствие от установените от банката няколко действия, които биха могли да свидетелстват за потенциална рецесия, включително прекомерния оптимизъм на инвеститорите по отношение на намаляването на лихвените проценти и недостатъчния песимизъм относно възможността за рецесия.
Перспективите на банката са особено мрачни, като в неотдавнашен доклад на Reuters се цитира съобщение за клиенти от Bank of America, в което се подчертава рискът от пълноценна рецесия.
Според съобщението последните тенденции в данните показват, че икономиката на САЩ се е забавила устойчиво през първото тримесечие на 2023 г., а преходът към второто тримесечие изглежда слаб, със значими рискове от свиване на БВП.
Освен това Bank of America отбеляза, че производствената активност в САЩ също се понижава, като данните от началото на април показват най-ниските нива от близо три години насам, което съвпада със значителен спад в износа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Тази метрика сигнализира за потенциален възход
Същевременно Федералният резерв е подложен на натиск да се справи с инфлацията, която през последните месеци буди постоянна тревога. Международната значимост на щатския долар също намалява, което допълнително засилва несигурността в икономическите перспективи.
Погледнати съвкупно, тези фактори предизвикват опасения за бъдещето на американската икономика. Въпреки че не можем да бъдем сигурни какво ни очаква в бъдеще, предупреждението на Bank of America е още един знак, че страната е изправена пред сериозни предизвикателства през следващите месеци.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.