JPMorgan стратезите смятат, че Bakkt е пряко свързан със големия срив на пазара на криптовалути.
Според Bloomberg, анализаторите на JPMorgan заявяват, че стартирането на физически доставени Биткойн фючърси на Bakkt е причината цената на BTC да падне с над 20% тази седмица.
Въпреки че никой не би отрекъл, че навлизането на Интерконтиненталната борса в Биткойн, е основен момент за този нов клас активи, няма консенсус в пространството относно това как ще се отрази на пазара.
Антъни Помплиано от Morgan Creek Digital проведе анкета в Twitter, за да прецени настроенията в крипто общността. 26 процента от отговорилите вярват, че цената ще спадне. Както се оказа, BTC мечките бяха прави за краткосрочното влияние на това развитие.
По-специално, пускането на Биткойн фючърси от CME Group също причини срив на пазара в края на декември 2017 г., като стартира продължителната крипто зима.
От JPMorgan твърдят, че пускането на Bakkt говори за едно ниво на зрялост на зараждащия се пазар на криптовалути. Те също така вярват, че подкрепената от ICE борса е отговорна за спада на цената. След като се зародиха неразумни очаквания за старта, платформата дебютира със скромни обеми на търговия.
“Възможно е изброяването на физически уредени фючърсни договори (което дава възможност на някои притежатели на физически Биткойн, например миньори, да хеджират) да е допринесло за скорошното понижение на цените, вместо ниските първоначални обеми”, казва банковият гигант в своя неотдавнашен доклад.
Те също забелязаха, че броят на дългите позиции във фючърсни договори на CME значително намаля през последните няколко месеца.
Драматичният спад в цената на BTC постави под въпрос доминантността на биковете. Индексът на относителната сила (RSI), който се използва за оценка на условията на пазара, спадна под 50 за първи път от април.
Междувременно анализаторът на “Fundstrat” Том Лий напомня на инвеститорите, че държането (HODL) е най-добрият начин да се уловят най-големите печалби, като се има предвид, че най-големите възходящи движения обикновено стават в рамките на 10 дни.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?